• Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie

          • Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Jest to dzień wolny od pracy, zajęć lekcyjnych i w związku z tym, główne działania upamiętniające ten dzień, odbyły się w naszej szkole 10 listopada.

            Jednym z punktów obchodów tego święta było zorganizowanie przez panią Izabelę Mieczaniec kolejnej edycji konkursu edukacyjnego "Wokół symboli narodowych". Konkurs ten  ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród młodzieży szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. O godzinie jedenastej zebraliśmy sie w hali sportowej, aby uczestniczyć w uroczystym apelu.  Już po raz czwarty wzięliśmy udział  w akcji zorganizowanej przez  MEiN „Szkoła pamięta”. O godzinie 11.11. przez całą społeczność uczniowską oraz mieszkańców Starogardu, został odśpiewany 4-zwrotkowy hymn państwowy. Następnie uczniowie z klas 5-8 zaprosili nas na patriotyczna lekcję historii. W montażu słowno - muzycznym, przygotowanym przez panie : Malwinę Stokowską i Elwirę Warnke,  przybliżyli nam informacje związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Były to  najważniejsze wydarzenia z naszej historii, począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe i wolne państwo przestało istnieć na mapach Europy i Świata, aż do dnia, gdy po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość. Odświętnego klimatu dodały stroje galowe przyozdobione biało-czerwonymi przypinkami.

                      Słuchając patriotycznych wierszy i pieśni uczciliśmy pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolność.  Spotkanie było bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniło niejednego słuchacza do refleksji na temat naszej historii.

             

            Malwina Stokowska i Elwira Warnke

          • Poczet Sztandarowy na uroczystościach patriotycznych w Resku.

          • 11 listopada obchodziliśmy w Polsce jedno z najważniejszych świąt państwowych -Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Anna Krenca, Julia Mroczek, Sebastian Borowik brał udział  w obchodach tego święta w Resku. Uczniowie uczestniczyli we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku. Następnie udali się na Rynek Miejski, gdzie wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

          • Polskie drogi ku niepodległości

          • W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.

            Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Na różne sposoby polskie elity starały się zaszczepić wśród chłopów i robotników polską świadomość narodową, rozwijając różnorodne formy samokształcenia i starając się bronić języka polskiego w szkolnictwie. Postulat odbudowy państwa polskiego miały w swych programach wszystkie liczące się polskie partie polityczne. Centrum polskiego życia narodowego stała się ciesząca się od lat 60. XIX w. szeroką autonomią polityczną Galicja. Tam schronienie znajdowali ścigani w zaborze rosyjskim aktywiści, działały swobodnie polskie partie polityczne, a w szkolnictwie, administracji i sądownictwie używano języka polskiego. Hucznie obchodzono tu polskie święta narodowe takie jak rocznice wybuchu powstań narodowych czy ustanowienia konstytucji 3 Maja.

            Nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości od przełomu XIX i XX w. wzmacniały mnożące się spory pomiędzy zaborcami, czyli z jednej strony Rosją, a z drugiej Niemcami i Austro-Węgrami. Liczne kryzysy międzynarodowe (np. marokańskie, bałkańskie), jakie wówczas wybuchały, czyniły wizję wojny ogólnoeuropejskiej – a w związku z tym umiędzynarodowienie sprawy polskiej – coraz bardziej realną. Należało się do niej odpowiednio przygotować. W 1908 r. Józef Piłsudski ze współpracownikami założył we Lwowie Związek Walki Czynnej. Wkrótce zaczęły w Galicji powstawać organizacje paramilitarne (np. Strzelec, Związek Strzelecki), które za cel stawiały sobie wojskowe przeszkolenie polskiej młodzieży i przygotowanie jej do walki o niepodległość.

            Latem 1914 r., u progu rozpoczynającej się wojny, Polacy stanęli przed dylematem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć. Część, m.in. Józef Piłsudski, nadzieje na odbudowę Rzeczypospolitej wiązała z państwami centralnymi. U ich boku sformowano ochotnicze Legiony Polskie. Inni (a wśród nich Roman Dmowski) to w Rosji i jej sojusznikach na Zachodzie widzieli mocarstwa, które mogły najpierw zjednoczyć ziemie polskie a w dalszej perspektywie doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy. Poza tym same działania wojenne przyczyniły się do ogromnych zniszczeń materialnych, a setki tysięcy osób zmusiły do opuszczenia swych domostw w charakterze uchodźców wojennych.

            Już w pierwszych dniach wojny Polacy chwycili za broń, aby zademonstrować światu swe prawa do własnego państwa. 6 sierpnia 1914 r. na czele kompanii kadrowej Józef Piłsudski przekroczył granicę austriacko-rosyjską, z bronią w ręku wkraczając na teren zaboru rosyjskiego. Wkrótce zaczęto w Galicji formować Legiony Polskie. W ciągu roku rozrosły się one do trzech brygad, liczących łącznie 20-25 tys. żołnierzy. Dowództwo pierwszej z nich objął Józef Piłsudski. W latach 1914-1916 Legiony walczyły m.in. w Małopolsce, Karpatach Wschodnich, na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. Zwolennicy odbudowy Polski w oparciu o państwa centralne latem 1914 r. powołali do życia w Krakowie Naczelny Komitet Narodowy, mający stanowić główną reprezentację polityczną Polaków.

            Z kolei stronnicy współpracy z państwami ententy skupili się wokół założonego w Warszawie w listopadzie 1914 r. Komitetu Narodowego Polskiego. Jednym z jego liderów został Roman Dmowski. U boku armii rosyjskiej stworzono wówczas niewielki, bo liczący zaledwie tysiąc żołnierzy, oddział ochotniczy – tzw. Legion Puławski.

            W 1915 r., w wyniku zajęcia Warszawy przez Niemców, Komitet Narodowy Polski przeniósł się do Piotrogrodu, a Legion Puławski, który poniósł ogromne straty, niemal przestał istnieć. Gdy dwa lata później Rosję ogarnęła rewolucja, Dmowski przeniósł się do Francji, gdzie w Paryżu założono kolejny Komitet. Stał się on wkrótce głównym reprezentantem sprawy polskiej w obozie ententy, swoistym rządem na uchodźctwie. We Francji już na początku wojny sformowano niewielki ochotniczy oddział Polaków tzw. bajończyków.

            Długo oczekiwany przełom w sprawie polskiej nastąpił w listopadzie 1916 r. Wówczas to cesarze Niemiec i Austrii proklamowali odrodzenie państwa polskiego na ziemiach odebranych Rosji (tzw. Akt 5 Listopada). Stanowił on wyłom w zmowie milczenia w kwestii polskiej. Kilka miesięcy później w Rosji obalono carat. Nowe władze Rosji uznały prawo Polaków do samostanowienia. Wkrótce zdecydowali się na to Francuzi i Brytyjczycy. Widząc, że państwa centralne nie są gotowe przyznać Polsce rzeczywistej niepodległości, Piłsudski zerwał z nimi i został internowany, a Legiony rozwiązane.

            Mimo początkowej euforii Akt 5 Listopada szybko rozczarował Polaków. Cesarze Wilhelm II i Franciszek Józef I nie określili bowiem granic państwa polskiego. Milczeli też w kwestii osoby przyszłego monarchy. Dla wszystkich stało się jasne, że chodziło im jedynie o pozyskanie polskiego rekruta. W kolejnych miesiącach na ziemiach okupowanych powołano polskie instytucje życia publicznego, takie jak Tymczasowa Rada Stanu, Rada Regencyjna, a nawet rząd. Pełniły one jednak funkcje doradcze wobec władz okupacyjnych.

            Wiosną 1917 r. wśród legionistów narastała frustracja i niepewność co do przyszłości. Legiony zostały wówczas przekazane pod niemieckie dowództwo i miały stanowić podstawę przyszłej armii polskiej. Legioniści obawiali się, że ich formacje mogą utracić polski charakter narodowy. Zmienił się także kontekst międzynarodowy sprawy polskiej. W Rosji obalono carat, a do wojny przeciw państwom centralnym przyłączyły się potężne Stany Zjednoczone. Piłsudskiemu zaczął wówczas ciążyć taktyczny sojusz z państwami centralnymi, jaki zawarł na początku wojny. W lipcu 1917 r. doszło do przesilenia. Za namową Piłsudskiego większość legionistów (głównie żołnierze I i III Brygady, w których przeważali jego stronnicy) odmówiła złożenia nowej wersji przysięgi wojskowej, w której zobowiązać się mieli do utrzymania sojuszu z państwami centralnymi do końca toczącej się wojny. W rezultacie Legiony Polskie zostały rozwiązane. Legionistów – dawnych poddanych rosyjskich – uwięziono w obozach w Szczypiornie koło Kalisza, w Beniaminowie pod Zegrzem i w Łomży. Natomiast poddanych austriackich wcielono do wojska austro-węgierskiego i wysłano na front włoski. Na rzecz internowanych polskie społeczeństwo organizowało zbiórki pieniężne i materiałowe, a zbiegom z obozów pomagano w ukrywaniu się w przed władzami. Sam Piłsudski został internowany w więzieniu wojskowym w dawnej twierdzy w Magdeburgu. Wokół Brygadiera urosła legenda męczennika sprawy narodowej. Ponad roczny okres uwięzienia pomógł mu także zdjąć z siebie odium sojusznika państw centralnych i uwiarygodnić się w oczach przywódców ententy, co miało kolosalne znacznie po zakończeniu wojny. Tylko żołnierze II Brygady, w większości i tak poddani austriaccy, złożyli przysięgę i jako Polski Korpus Posiłkowy kontynuowali walkę z Rosjanami u boku c.k. armii. Dowodził nimi Józef Haller.

            Na rzecz sprawy polskiej lobbowali na Zachodzie luminarze polskiej kultury. Ignacy Paderewski zbierał pieniądze na ofiary wojny na ziemiach polskich i namawiał polityków państw zachodnich do poparcia idei niepodległości Polski. Między innymi w wyniku jego zabiegów Woodrow Wilson, prezydent USA, które w kwietniu 1917 r. przystąpiły do wojny, zaczął sprzyjać Polakom. Postulat niepodległości Polski uznali wkrótce i inni przywódcy państw ententy. We Francji z ochotników wywodzących się głównie ze środowisk polonijnych sformowano Armię Polską.

            Po obaleniu caratu w ramach armii rosyjskiej wiosną 1917 r. zaczęto wyodrębniać oddziały złożone z Polaków (trzy korpusy). Starały się one trzymać z dala od narastającego w Rosji chaosu, a po rewolucji październikowej zachować neutralność w wojnie między białymi a czerwonymi. W wyniku przemian w Rosji także jej zachodni alianci, czyli Wielka Brytania, Francja i Włochy zaczęli dostrzegać w Polakach pożądanych sojuszników. Latem 1917 r. we Francji rozpoczęto formowanie Armii Polskiej, od koloru mundurów zwanej Błękitną. W jej szeregi wstępowali ochotnicy z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz polscy jeńcy z armii niemieckiej. Formacje Błękitnej Armii weszły do walk z Niemcami w ostatnich dniach wojny.

            W lutym 1918 r. państwa centralne zawarły niekorzystny z polskiej perspektywy pokój brzeski z Ukrainą. Rozczarowani Polacy ostatecznie zerwali z państwami centralnymi i nadzieje na odbudowę Polski zaczęli powszechnie wiązać z ententą. Rozwiązano ostatnie odziały polskie walczące u boku państw centralnych. W przemówieniu do kongresu w styczniu 1918 r. Woodrow Wilson ogłosił odbudowę niepodległej Polski z dostępem do morza za jeden z warunków zawarcia trwałego pokoju.

            Podpisane przez Niemcy i Austro-Węgry porozumienia z powstającą właśnie Ukraińską Republiką Ludową zakładało przekazanie jej Chełmszczyzny. Wywoływało to powszechne oburzenie polskiej opinii publicznej, która uznała ten dokument za kolejny rozbiór Polski. Znajdowało ono swój wyraz w gwałtownych manifestacjach i strajkach. W Galicji urzędnicy rezygnowali z pracy, odznaczeni przez władze państwowe odsyłali im z powrotem przyznane medale, a osoby mające tytuły dworskie rezygnowały z nich. Polscy parlamentarzyści w Wiedniu ogłosili przejście do opozycji wobec rządu. Rozwiązano także Polski Korpus Posiłkowy. Część jego żołnierzy przedostała się na teren Rosji, część została internowana.

            Wizerunek państw centralnych w oczach polskiej opinii publicznej został nieodwracalnie zrujnowany. Wśród Polaków rosły nastroje radykalne i republikańskie, rozkwitała tajna prasa i potajemne organizacje, jak założona przez Piłsudskiego jeszcze w 1914 r. Polska Organizacja Wojskowa. Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa życzyła zwycięstwa entencie i czekała na dalszy rozwój wypadków.

            Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro-Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych. Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski po przyjeździe do Warszawy, 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski.

            Na początku października 1918 r. na wieść o nawiązaniu przez Niemców kontaktu z Amerykanami w sprawie warunków zawieszenia broni doszło do wzrostu aktywności politycznej na ziemiach polskich. Rada Regencyjna ogłosiła proklamowanie Królestwa Polskiego z dostępem do morza, natomiast coraz częściej były bojkotowane zarządzenia władz okupacyjnych. Następował także rozpad Austro-Węgier, na terytorium których deklarowano albo powstanie niepodległych państw – np. Czechosłowacji – albo przyłączenie do państw sąsiednich. W Krakowie 28 października 1918 r. ukonstytuowała się Polska Komisja Likwidacyjna, zajmująca się przejmowaniem władzy w Galicji. Podobne ośrodki władzy powstawały w innych miastach zachodniej Galicji, podczas gdy we wschodniej Galicji wraz ze Lwowem władzę starli się przechwycić Ukraińcy.

            Na obszarze Królestwa Polskiego w nocy z 6 na 7 listopada, w uwolnionym spod okupacji Lublinie, ukonstytuował się lewicowy rząd z socjalistą Ignacym Daszyńskim na czele. Wysunięto program daleko idących reform socjalnych: 8-godzinny dzień pracy, parcelacja majątków ziemiańskich na rzecz małorolnych i bezrolnych chłopów, nacjonalizacja głównych gałęzi przemysłu. Wielu obawiało się, aby wygłodzonego kraju nie ogarnął chaos rewolucyjny na wzór zbolszewizowanej Rosji. Śmiertelne żniwo zaczęła zbierać pandemia grypy hiszpanki. Na przełomie października i listopada członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, wspierani m.in. przez gimnazjalistów, studentów, młodzież robotniczą, harcerzy, strażaków czy kolejarzy przystąpili do spontanicznego rozbrajania okupantów. W całym kraju zaczęły powstawać lokalne ośrodki władzy, starające się wypełnić próżnię po władzach okupacyjnych i władzach austriackich w Galicji.

            W zaborze pruskim aż do grudnia 1918 r. mocno trzymały się pruskie ośrodki władzy. Głównym ośrodkiem polskiego życia politycznego stała się Naczelna Rada Ludowa. Na zryw zbrojny przeciw zaborcy trzeba było tam poczekać jeszcze do grudnia. Nowe, republikańskie władze w Berlinie wciąż uważały za obowiązującą wschodnią granicę Niemiec z 1914 r.

            Natomiast w dniu 10 listopada do Warszawy przybył pociągiem z Berlina wypuszczony z więzienia kilka dni wcześniej Józef Piłsudski. Niemcy liczyli na to, że ze swym autorytetem zapanuje nad chaosem i zapewni spokojny przejazd wojsk niemieckich wracających z Rosji do domu. Następnego dnia Rada Regencyjna przekazała mu całość władzy cywilnej i wojskowej. Piłsudski przyjął tytuł Naczelnika Państwa. Podporządkował mu się także rząd lubelski. W warunkach trudnych do precyzyjnego oszacowania strat ludzkich i materiałowych z lat 1914-1918 rozpoczął się trudny i dramatyczny proces walki o granice i kształt ustrojowy odrodzonej Rzeczypospolitej.

          • Akcja "Przerwa na czytanie"

          • 27  października 2022 r. o godz. 11:10 uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji naszej szkoły wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz młodzieży  a także pokazanie uczniom, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego rozwijającą zasób słownictwa, znacząco pobudzającą kreatywność i twórczość.

            Uczniowie czytali na korytarzu szkolnym, tam gdzie aktualnie mieli lekcje. Dzieciom z Punktu Przedszkolnego oraz Oddziału Przedszkolnego czytały Panie Wychowawczynie. Kadra Naszej szkoły oraz pozostali pracownicy czytali wspólnie z uczniami. W tym dniu każdy wziął do szkoły swoją ulubioną książkę, jak również uczniowie skorzystali z zasobu biblioteki szkolnej wypożyczając nowości czytelnicze.

            Przerwa spędzona na czytaniu była przerwą pełną wytchnienia w absolutnej ciszy a jednocześnie zabawy, gdyż jak prawdziwie napisała W. Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

          • "SzkołaPamięta"

          • Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział u akcji Ministerstwa Oświaty i Edukacji - „Szkoła pamięta”. Jest to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. 

            Każda z klas oraz przedszkole i zerówka poszły na cmentarz

          • Pieczenie chleba

          • 20 października klasa 5 razem z klasą 8 pojechały na warsztaty pieczenia chleba w Radowie Małym. Na początku właściciel gospodarstwa Żurawi Krzyk opowiadał nam o starodawnych tradycjach pieczenia chleba. Następnie zabraliśmy się za wypiekanie swoich chlebów i bułeczek drożdżowych. Pierwsze uczyły się dziewczyny, w tym samym czasie chłopcy jeździli w beczkach ciągniętych przez traktor. Następnie chleb zaczęli piec chłopcy, a dziewczyny poszły zwiedzać okolicę.  Gdy nasze wypieki były gotowe, zjedliśmy je w oka mgnieniu. Wszyscy wrócili najedzeni i zadowoleni. 😀

                  Julia  Mroczek, Milena Bącal

          • POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W STAROGARDZIE W RAMACH IGRZYSK DZIECI WYGRANY WALKOWEREM

          • 19 października 2022 roku o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej w Starogardzie zorganizowano Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Dzieci. Do rywalizacji w turnieju nie przystąpiła żadna szkoła z powiatu łobeskiego prócz Naszej, w związku z czym wygraliśmy ten turniej walkowerem, a tym samym zdobyliśmy awans do zawodów regionalnych.

            Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

                      DZIEWCZĄTA

            • Maria Jewuła,
            • Zofia Góra,
            • Hanna Tymoszyńska.

            CHŁOPCY

            • Wiktor Kaciuba,
            • Kewin Wawrzyniak,
            • Michał Chomycz.

            Dziękujemy wszystkim Naszym zawodnikom, sędziom za zaangażowanie i chęć uczestnictwa w turnieju. 

             

          • Przedszkolaki z Punktu i Oddziału przedszkolnego z wizytą w gabinecie stomatologicznym

          • W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej oraz profilaktyki zdrowotnej przedszkolaki wybrały się 12 października na wycieczkę do gabinetu stomatologicznego pani doktor stomatolog Anny Wackoni – Bereżańskiej w Resku. Pani doktor przyjęła nas bardzo serdecznie. Pokazała wyposażenie gabinetu, opowiedziała o swojej pracy a następnie zaprosiła do rozmowy o tym, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej: jak często, jak długo oraz w jaki sposób prawidłowo zęby szczotkować a także, co jeść, aby były zdrowe i mocne (potrzebujemy dużo chrupania, gryzienia i żucia, ale nie słodyczy!). Okazało się, że lepiej jest nie płukać ust wodą po szczotkowaniu, aby dobroczynne składniki past przeznaczonych dla dzieci mogły dłużej działać. Przedszkolakom bardzo się spodobała możliwość wyszorowania zębów „wielkiej szczęce”. Życzliwość i poczucie humoru pani doktor sprawiły, że prawie wszystkie przedszkolaki chętnie zasiadły w fotelu dentystycznym, z uśmiechem godziły się na „przejażdżkę w górę” i dzielnie pozwoliły skontrolować stan uzębienia, oswajając się z narzędziami stomatologicznymi. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki wręczyły specjalne Podziękowanie a pani doktor obdarowała każdego upominkiem w postaci pasty, szczoteczki, kolorowanki oraz naklejki. Serdecznie dziękujemy pani doktor za umożliwienie nam wizyty, cenne wskazówki i przegląd stomatologiczny. Wesoła atmosfera tego spotkania z pewnością przyczyni się do zmniejszenia lęków dzieci przed kontaktem ze stomatologiem, wzmocni pozytywne skojarzenia i zachęci do regularnych wizyt. Dziękuję również Rodzicom: pani Paulinie Falko oraz pani Dorocie Lis za pomoc w opiece nad naszą gromadką.

            Iwona Lisowska

          • DZIEŃ JABŁKA W PUNKCIE I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Na początku października przedszkolaki oraz starszaki z Punktu i Oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Jabłka. Celem obchodów tego święta było promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do spożywania owoców jako ważnego składnika zbilansowanej diety. Jak wiadomo, Polska słynie na całym świecie ze swoich pysznych jabłek a jabłko można chyba uznać na nasz owoc narodowy. Tym bardziej warto mu poświęcić trochę uwagi. W tym dniu przedszkolaki odziane na czerwono, niczym rumiane jabłuszka, zdobywały wiedzę na temat cech, zalet i mocy zdrowotnych jabłek. Badaliśmy i określaliśmy kształt, wielkość, kolor, smak i zapach różnych odmian a także niektórych przetworów z jabłek, np. octu jabłkowego. Poznaliśmy budowę jabłka oraz prześledziliśmy cykl rozwoju jabłoni. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto jeść jabłka, o witaminach i innych cennych substancjach zawartych w jabłku: mikroelementach oraz błonniku, który oczyszcza nasz organizm. Słuchaliśmy wiersza J. Brzechwy pt. „Entliczek-pentliczek”, wymienialiśmy znane nam potrawy oraz przetwory z jabłek. Jabłko było także bohaterem zabaw ruchowych w tym dniu oraz pracy plastycznej inspirowanej wysłuchanym wierszem. W końcu nadszedł czas na degustację - były bardzo udane jabłkowe babeczki własnoręcznie przygotowane przez młodsze przedszkolaki oraz chrupanie jabłek, oczywiście wcześniej bardzo starannie umytych i koniecznie ze skórką aż do samego ogryzka. Doceniajmy to, co mamy na wyciągnięcie ręki - jedzmy jabłka codziennie!

            I. Lisowska

          • I MIEJSCE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W POWIATOWYM TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO W RESKU W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

          • 18 października 2022 roku o godz. 9.30 w Zespole Szkół w Resku, odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

            Do rywalizacji w turnieju przystąpili uczniowie klasy siódmej i ósmej z następujących szkół: SP Resko, SP Runowo Pomorskie, SP Starogard.

            Naszą szkołę reprezentowały następujące drużyny:

             drużyna dziewcząt :

            • Zuzanna Kaczor (kl. VII),
            • Wiktoria Głuchowska (kl. VIII),
            • Martyna Kopacewicz (kl. VII),

             drużyna chłopców:

            • Norbert Lorent (kl. VIII),
            • Michał Grabarek (kl. VIII),
            • Bartłomiej Roszkowski (kl. VIII).

            W turnieju dziewcząt i chłopców przeprowadzono system gry „każdy z każdym”. Wszyscy zawodnicy grali w grze indywidualnej i w grze podwójnej. Do końca turnieju toczyła się zacięta walka o zwycięstwo, a emocje udzielały się wszystkim graczom.

            W wyniku zaciętej rywalizacji, zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców zajęła miejsce pierwsze, zdobywając awans do zawodów regionalnych. Wszyscy nasi zawodnicy otrzymali złote medale oraz pamiątkowy dyplom.

                      Zawody odbyły się w przyjaznej, sportowej atmosferze, z zachowaniem zasad zdrowej rywalizacji i ducha fair play.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

             

          • WRZESIEŃ W PUNKCIE I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          •  

            Za nami pierwszy miesiąc roku szkolnego. Wrzesień dostarczył przedszkolakom wiele okazji do wesołej zabawy połączonej z nauką, zdobywania nowych doświadczeń rozwijających wrażliwość przyrodniczą, estetyczną, społeczną, umożliwiających poznanie wartości i norm, kształtujących nawyki i postawy. Już pierwsze dni przyniosły obietnicę radości i wielu przygód.

            Dzień Kropki (15 września) dodał nam wiary we własne talenty i umiejętności oraz pozwolił je zaprezentować. Dzień Przedszkolaka (20 września) spędziliśmy beztrosko i wesoło w Krainie Zabawy w Nowogardzie doskonaląc naszą sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Udało się nam również obcować z prawdziwą Sztuką. Wybraliśmy się (22 września) do Gryfickiego Domu Kultury na spektakl teatralny Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt.: „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Przedstawienie ogromnie nas zachwyciło pokazując znaczenie przyjaźni, wartość przyrody oraz siłę miłości w rodzinie - również w świecie zwierząt. Powitanie Jesieni (23 września) nauczyło nas dostrzegać piękno i zmienność przyrody o tej porze roku, wielozmysłowo poznawać hojność jej darów a potem nasze wrażenia wyrażać w pracach plastycznych. Z zapałem tropicieli włączyliśmy się do corocznej akcji Sprzątania świata, ponieważ rozumiemy potrzebę i obowiązek dbania o nasze najbliższe otoczenie i całą Planetę a także dobrze znamy się na segregacji odpadów. W Dniu Głośnego Czytania słuchaliśmy z wielką uwagą naszych ulubionych utworów literackich. Wrzesień zakończyliśmy obchodami Dnia Chłopaka, w którym nasi mali, ale jakże sprytni, chłopcy szlachetnie rywalizowali między sobą w różnych sprawnościowych i zręcznościowych konkurencjach robiąc ogromne wrażenie na swoich koleżankach.

             

            I. Lisowska

          • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie z wizytą w Liceum Ogólnokształcącym w Resku

          • 18 października udaliśmy się na wycieczkę do Reska. Celem naszego wyjazdu było uczestnictwo w warsztatach naukowych, zorganizowanych w Liceum Ogólnokształcącym przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

            Na początku naszej wyprawy udaliśmy się na cmentarz, na Kwaterę Wojenną. Wysłuchaliśmy krótkiej pogadanki na temat historii tego miejsca i zapaliliśmy znicze przed pomnikiem upamiętniającym poległych w czasie walki o wyzwolenie Reska w 1945. Następnie mieliśmy okazję przyjrzeć się panoramie Reska – ze stoku cmentarza roztacza się widok na całe miasto. Znaleźliśmy też czas na zabawę na placu zabaw. Przed godziną 11.00. rozpoczęły się warsztaty w Liceum Ogólnokształcącym. Panie z Centrum Kopernika wyjaśniły nam zasady przebywania w sali naukowej i przez godzinę korzystaliśmy ze wszystkich urządzeń. Każdy z nas, samodzielnie mógł przeprowadzić doświadczenia i świetnie się przy tym bawić – magiczne okulary zmieniające rzeczywistość, klocki niedające się ułożyć, ruchome obrazy – wszystko to było bardzo ciekawe.

            Czas spędzony w Resku okazał się przyjemny. Pogoda dopisała i spacer po mieście przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Atrakcje przygotowane przez Centrum Nauk Kopernik cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Nie tylko odwiedziliśmy miejsca ważne dla historii naszego regionu, ale przekonaliśmy się też,  że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda.

            Uczniowie z klasy IV, VI i VII

          • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie

          • Październik to miesiąc, w którym obchodzimy święto, zwane Dniem Nauczyciela. Z tej okazji cała nasza szkoła brała udział w uroczystym apelu. Na uroczystość - 14 października,  zostali zaproszeni goście: Burmistrz Reska, pan Arkadiusz Czerwiński, Inspektor do Spraw Oświaty i Zdrowia, pani Mariola Słodkowska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Resku, pan Jan Czaban.

            Podczas apelu pan Arkadiusz Czerwiński wręczył Nagrody Burmistrza. Otrzymały je:  pani Judyta Jędrzejczak, pełniąca funkcję pedagoga szkolnego oraz pani dyrektor, Ryszarda Czaban. Część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły wzbudziła zachwyt publiczności. Uczniowie wspaniale recytowali wiersze, a gala jabłkowo - oskarowa wywołała uśmiech na każdej twarzy. Nie mogło zabraknąć życzeń i prezentów dla pracowników szkoły, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Po uroczystości uczniowie rozjechali się do domów, a pracownicy szkoły udali się na poczęstunek.

            Pięknie udekorowana hala, wystrojeni uczniowie i wspaniała atmosfera podczas apelu - oto jak powinno wyglądać święto szkoły i wszystkich pracowników w niej pracujących.

             

            Elwira Warnke

          • Uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie Uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łabuniu Wielkim

          • Dzięki uprzejmości Pani Joanny Winiarek uczniowie klasy 5 w dniu 11 października br. mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej. Klasa została podzielona na dwie grupy do pracy warsztatowej. Jedna grupa z Pracownikami oraz Uczestnikami warsztatów miała możliwość zrobienia kartek okolicznościowych, zaś druga grupa mierzyła się z wykonaniem aniołów z gliny. Po wykonanej pracy w poszczególnych salach terapii grupy zamieniły się zadaniami, żeby wszyscy uczniowie mieli możliwość wykonania zarówno aniołów z gliny, jak i kartek okolicznościowych. Obecność Naszych Uczniów na tychże warsztatach wśród osób niepełnosprawnych niesamowicie wpłynęła na postawę dzieci. Wyciszyły się bardzo, stonowały emocje i skupiły się na jak najlepszym wykonaniu powierzonego im zadania.

            Po skończonej pracy wszyscy zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek oraz dostaliśmy prezent własnoręcznie wykonany przez uczestników terapii:).

            Dziękujemy za tak miłe przyjęcie i chwilę wytchnienia od obowiązków szkolnych.

          • Dzień Chłopaka w Starej Dobrzycy

          • 30 września klasa 8 pojechała na wycieczkę do Starej Dobrzycy z okazji dnia chłopaka. Rodzice wraz z uczennicami zorganizowali ognisko i zabawy integracyjne, m.in. gra na uważność, tajemniczy morderca i wypadające kulki. W wolnym czasie wybraliśmy się na grzyby. Chłopcy byli bardzo szczęśliwi i zadowoleni. Do domu wrócili uśmiechnięci i najedzeni.

            P.S. Czekamy na 8 marca! ;)

            Dziewczyny z klasy 8

          • Dyniowy konkurs

          • 7 października Samorząd Uczniowski zorganizował matematyczny konkurs dla młodszych kolegów z klas 1-3 oraz przedszkolaków i zerówiaków. Konkurs polegał na oszacowaniu wagi dyni, którą każdy uczestnik konkursu brał na ręce. Następnie odbyło się ważenie dyni-  niecałe 3 kg.  Zwycięzcy oraz uczestnicy zostali nagrodzeni cukierkami. Umiejętność szacowania jest bardzo ważna w nauce matematyki. Szacowanie może być trudne  a jednocześnie bardzo potrzebne w codziennym życiu. Nie podajemy np. swojego wzrostu z dokładnością do 1 milimetra, tylko z dokładnością do 1 centymetra. Większe odległości, na przykład odległości między miastami podajemy z dokładnością do 1 kilometra. Idąc na zakupy, przygotowujemy kwotę „mniej więcej” tyle, ile potrzebujemy na  nasze zakupy.Zachęcajmy zatem dzieci do ćwiczeń i zabaw, które pozwolą uczyć się szacować!

            Magda Marcinkowska-Trela

          • Dzień Chłopaka w naszej klasie

          • W klasie 4 mamy tylko jednego chłopca, który w piątek, 30 września obchodził swoje święto. Mikołaj otrzymał od dziewczynek pamiątkowe, klasowe zdjęcie, dyplom super chłopaka i ogromną czekoladę. Przy słodkościach i napojach spędziliśmy mile wspólny czas – było sporo śmiechu, żartów i rozmów.

            Klasa 4

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Ireny Sendlerowej w Starogardzie
      • Starogard 12 72-315 Resko Poland
      • mgr Ryszarda Czaban
      • +48 91 39 500 23, Fax: +48 91 39 500 23
  • Galeria zdjęć

      brak danych