•

Nauka w Szkole Podstawowej w Starogardzie rozpoczęła się 1 września 1952 roku w byłym budynku szkoły niemieckiej. Inicjatorem powstania szkoły w Starogardzie byli: Bolesław Borgul (przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej), Roman Miszczyszyn, Józef Halecki, Franciszek Tomaszewski, Zygmunt Dołęga i Maria Wołyncowa. Naukę rozpoczęło 69 uczniów, a najwyższą klasą była klasa szósta. Zajęcia lekcyjne prowadziło dwóch nauczycieli w dwóch izbach lekcyjnych. Pod koniec 1953 roku zlikwidowano mieszkanie na parterze budynku i powiększono ilość sal lekcyjnych do czterech.

Dyrektorem w roku szkolnym był:

• 1952/1953 Klemens Drążkowski,
          • 1953/1956 Albin Kędziora,
          • 1957/1986 Eugeniusz Płociniak,
          • 1986/1987 Barbara Płociniak,
          • 1987/2006 Cecylia Degler.
          • 2006/2014 Wioletta Pieńczakowska

1 września 2014 roku stanowisko dyrektora objęła Pani Ryszarda Czaban.

Budynek, w którym dzisiaj odbywa się nauka powstał w ramach programu „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie” w 1963 roku, jako 603 szkoła w województwie. Obwód szkoły obejmował miejscowości, które wraz z rozwojem szkoły w Starogardzie były włączone do rejonu, przy jednoczesnym zanikaniu placówek istniejących w poszczególnych wsiach – dotyczy to miejscowości: Mołstowo, Stara Dobrzyca, Gardzin, Łagiewniki. Do obwodu włączono następnie miejscowości Sosnowo, Sosnówko, Krosino, a od 1 września 2009 r. dołączone zostały także miejscowości Przemysław i Naćmierz. Miejscowości te stanowią aktualny obwód szkolny. W 2011 r. zaś w wyniku zamknięcia Szkoły Podstawowej w Rusinowie przejęliśmy również część uczniów z tamtej szkoły. W sumie około 40 osób.

Od 1999 r. nauczanie prowadzone jest w klasach 0 – VI. W roku szkolnym 2009/2010 zatrudnionych jest 11 nauczycieli w tym trzech nauczycieli dyplomowanych.

Działalność dydaktyczno-wychowawcza prowadzona jest w oparciu o autorskie programy wychowawczo-edukacyjne. Autorska koncepcja pracy szkoły realizowana jest poprzez następujące zadania:

1. Bądź życzliwy i uśmiechnięty.
          2. Z wyrozumiałością słuchaj i odpowiadaj z życzliwością.
          3. Stosuj różnorodność metod w rozwiązywaniu problemów kształtujących postawę – pobudza to aktywność uczniów.
          4. Stawiaj zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, by każdy uczeń mógł osiągać cele i sukcesy.
          5. Wybieraj zadania w oparciu o zdolności i zainteresowania uczniów.
          6. Szkoła miejscem samorządnego kierowania.

Koncepcja ta realizowana od 1999 roku pozwala na odkrywanie zdolności i zainteresowań wśród uczniów i nauczycieli. Nauczyciel, który potrafi ze swych obowiązków zawodowych uczynić posłannictwo i staje się to jego pasją potrafi z dużym sukcesem odkrywać zapał i zainteresowania uczniów. Zaowocowało to udziałem szkoły w licznych konkursach, w których uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki, m. in.:

• laureaci Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”:

- rok szkolny 1994/1995

Wojciech Jahnz

- rok szkolny 1996/1997

Arkadiusz Filasek

Kamil Gierczak

- rok szkolny 2001/2002

Kacper Kobielak

- rok szkolny 2002/2003

Szymon Łukasik

• rok szkolny 1997/1998  - I nagroda w województwie i wyróżnienie ogólnopolskie w konkursie „O gęsie pióro Mikołaja Reja” dla Kamila Gierczyka
          • rok szkolny 2006/2007  – Konrad Bieńkowski laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Humanistycznej „Sezam”
          • rok szkolny 2009/2010  – Maria Kusiewicz awansowała do etapu wojewódzkiego konkursu z języka polskiego z elementami historii
          • udział i osiągnięcia w konkursach plastycznych przyczyniły się również do sławienia szkoły.

Od 1996 do 2006 roku szkoła należała do Towarzystwa Szkół Twórczych, które wspierało innowacje pedagogiczne oraz pomagało w wymianie doświadczeń co umożliwiało poszukiwanie skutecznych metod kształcenia i wychowania.

Od 20 lat wiodące zadanie w roku szkolnym realizowane jest metodą projektu, którego efektem końcowym jest malowanie muru okalającego budynek szkoły. Impresje plastyczne uczniów na murze przedstawiały m. in. tematy projektów „Nasza mała ojczyzna”, „Europejczyku, poznaj Polskę”, „Europa bez granic”.

Pracę szkoły wspierali „Przyjaciele Szkoły” do grona których przez wiele lat dołączyli  m. in. Pan Włodzimierz Puzyna – rektor WSAP w Szczecinie, Pan Zygmunt Maciejewski – dyrektor Swedwood Poland O/Resko, Pan Jan Wais – Nadleśniczy Nadleśnictwa Resko, Pan Jan Karłowski i Pani Jadwiga Karłowska Van Bergen i wielu innych ludzi, dzięki którym możliwe jest wzbogacanie bazy szkolnej oraz pomoc w realizowaniu twórczych przedsięwzięć i pomysłów.

Od 15 września 2008 roku działa Punkt Przedszkolny. W roku szkolnym 2008/2009 działalność Punktu Przedszkolnego obejmowała 3 godziny dziennie, a od 1 września 2009 roku w pełnym wymiarze godzin do Punktu uczęszcza 20 przedszkolaków w wieku od 3 do 5 lat.

We wrześniu 2009 roku rozpoczęto budowę „wymarzonej” sali gimnastycznej, co w efekcie poprawi bazę lokalową szkoły i uatrakcyjni zajęcia edukacyjne, jak również pozalekcyjne dla całej miejscowości.

1 września 2009 roku rozpoczęło działalność Centrum Kształcenia utworzone w ramach projektu „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich” i realizowany przy współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W budynku szkoły otwarta została pracownia komputerowa z łączem internetowym dostępna dla uczniów szkoły (do południa) i mieszkańców Starogardu (od poniedziałku do soboty w godzinach popołudniowych).