Miesiąc maj to czas narodowego świętowania dla wszystkich Polaków. W kalendarzu kartki pojawiają się jedna po drugiej: 1 maja; 2 maja, 3 maja.
Każde z tych wydarzeń ma znaczenie patriotyczne dla naszej Ojczyzny.
1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, kiedy w odpowiedzi na fatalne warunki pracy, niskie płace i pracę do dwunastu godzin zorganizowano strajk. Był on częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej kiedy to dumnie podnosimy głowy wywieszając biało-czerwoną flagę. Na której biel symbolizuje dobro, czystość dążeń narodu polskiego, a czerwień miłość i lojalność. Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało uchwalone 20 lutego 2004 r. lecz obchodzimy je 2 maja. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje patriotyczne.
Nasz kraj ma trudną historię, ale zapisanych w niej jest również wiele pięknych kart.
Jedną z nich jest dzień 3 maja 1791r., w którym uchwalono konstytucję. Najdonioślejsze dzieło Sejmu Wielkiego Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, spisaną konstytucją. W tym roku przypada 233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień, który stanowi hołd dla naszych fundamentalnych wartości i demokracji. U jej podstaw legła przestrzegana do dziś zasada trójpodziału władzy. Sukces miał wielu ojców. Tekst Konstytucji 3 maja powstawał w trakcie tajnych spotkań króla ze zwolennikami naprawy państwa. Do najważniejszego grona współautorów należała jednak ścisła grupa kilku osób, wśród których znajdowali się między innymi król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj.