Drodzy Uczniowie
Z okazji zbliżających się ferii zimowych życzę Wam wszystkim wspaniałego odpoczynku, ciekawie spędzonego wolnego czasu i fantastycznych wspomnień! Wróćcie do szkół wypoczęci i z nowym zapałem do nauki.
Jednak nigdy nie zapominajcie o zdrowiu i bezpieczeństwie. Zapoznajcie się z poniższymi informacjami, weźcie je pod uwagę i ... wspaniałych ferii!
- Ubierajcie się odpowiednio do temperatury i planowanego czasu pobytu na świeżym powietrzu.
- Podczas poruszania się po drogach pamiętajcie, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Wybierajcie miejsca wskazane do przejścia przez ulicę, pamiętajcie, żeby doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.
- Na sankach zjeżdżajcie w miejscach bezpiecznych – daleko od miejsc, w których rosną drzewa, daleko od dróg, nawet tych rzadko uczęszczanych. Jeżeli u podnóża góry jest droga, to z pewnością w każdej chwili może przejeżdżać nią samochód. Zanim rozpoczniecie zabawę, upewnijcie się, czy możecie zjechać bezpiecznie!
- Rzucając się śnieżkami, nie łączcie miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków, nie celujcie w twarz drugiej osobie.
- Ślizgając się lub jeżdżąc na łyżwach, pamiętajcie, żeby korzystać z miejsc przystosowanych do tych aktywności, a więc bezpiecznych. Wchodzenie na zamarznięte rzeki, jeziora czy stawy może skończyć się tragicznie, nie sposób bowiem samodzielnie ocenić jak gruba jest pokrywa lodu i jaki ciężar wytrzyma. Zamiast niepewnych, zamarzniętych akwenów wodnych wybierajcie lodowiska lub specjalne ślizgawki, na których zabawa na pewno będzie bezpieczna.
- Na nartach, na snowboardzie zjeżdżajcie tylko po wyznaczonych trasach. Są one utwardzone, odpowiednio oświetlone i monitorowane – przez co bezpieczne. Zjazdy krętymi, leśnymi ścieżkami, często pokrytymi grubą warstwą białego puchu, stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia.
- Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętajcie o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli będziecie korzystać z nart w górach, zapoznajcie się z obwiązującymi zasadami opracowanym przez GOPR.
- Przygotujcie się na wyjście w góry! Wybierając się na spacer, szusowanie na nartach, zjazdy sankami lub na dłuższą wędrówkę, pamiętajcie o zabraniu telefonu komórkowego z naładowaną baterią. W przypadku awaryjnej sytuacji szybciej wezwiecie pomoc. Koniecznie dobrze przemyślcie długość trasy. Pamiętajcie, że zimą szybciej robi się ciemno, przez co czas na spacery i wędrówki jest znacznie krótszy!
Bezpieczeństwo w sieci to niezwykle ważny temat, który dotyczy każdego z nas. Internet jest wspaniałym narzędziem do nauki, zabawy i komunikacji, ale niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Aby korzystać z niego odpowiedzialnie i unikać ryzykownChrońcie swoje dane osobowe – nigdy nie udostępniajcie w sieci swoich
danych, takich jak adres, numer telefonu czy hasła.
- Twórzcie silne hasła – używajcie kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych, i nie udostępniajcie ich nikomu.
- Zachowajcie ostrożność w kontaktach online – nie nawiązujcie kontaktu z osobami, których nie znacie osobiście, i nie spotykajcie się z nimi bez wiedzy rodziców lub opiekunów.
- Nie klikajcie w podejrzane linki – mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub instalować wirusy na twoim urządzeniu.
- Pamiętajcie o szacunku – traktujcie innych użytkowników z uprzejmością i nie uczestniczcie w hejcie ani cyberprzemocy.
Jeśli coś Was zaniepokoi, np. otrzymana nieodpowiednia wiadomość lub treści, które wydają się podejrzane - zgłoś to rodzicom, nauczycielom lub innym zaufanym osobom.
Pamiętajcie, że nie wszyscy ludzie, których spotykamy – czy to w prawdziwym świecie, czy w internecie – mają dobre zamiary. Zawsze bądźcie ostrożni w kontaktach z obcymi osobami! Oto kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać:
- Nie rozmawiajcie z nieznajomymi bez potrzeby. Jeśli ktoś, kogo nie znacie, próbuje Was zaczepić, grzecznie odejdźcie i poinformujcie dorosłego, któremu ufacie.
- Nie przyjmujcie prezentów ani słodyczy od obcych. Nawet jeśli coś wygląda atrakcyjnie, nie można mieć pewności, czy jest bezpieczne.
- Nigdy nie zgadzajcie się na propozycje wyjścia lub przejazdu z nieznajomymi.
- Jeśli ktoś zaproponuje Wam podwiezienie lub spacer, powiedzcie "nie" i od razu zgłoście to dorosłemu.
- Zawsze mówcie rodzicom lub opiekunom, gdzie się znajdujecie i z kim przebywacie.
- Jeśli kiedykolwiek poczujecie się niepewnie albo ktoś sprawi, że będziecie się bać, koniecznie powiedzcie o tym dorosłemu. Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Zawsze ufajcie swoim rodzicom, nauczycielom i bliskim – oni chcą dla Was jak najlepiej!
- Podczas pobytu na kolonii, półkolonii czy obozie stosujcie się do regulaminów i zasad bezpieczeństwa podanych przez wychowawców, dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych osób.
- Dbajcie o higienę, myjcie często ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem.
- Numer 112 to numer, który ratuje życie. Podczas jakiegokolwiek zagrożenia nie bójcie się zadzwonić. Numer alarmowy 112 odbierany jest w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych, którzy na pewno udzielą Wam pomocy i podpowiedzą, co należy robić - niezależnie od sytuacji, jaka ma miejsce.
- Wprowadzenie numeru alarmowego 112 nie wyłączyło pozostałych numerów alarmowych do służb ratunkowych: 997 - Policja, 998 - Państwowa Straż Pożarna, 999 - Państwowe Ratownictwo Medyczne.
- Masz problemy w szkole lub w domu? Chcesz z kimś o tym porozmawiać? Zadzwoń na infolinię nr 0 800 080 222 – konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, doradzą co możesz zrobić w swojej sytuacji. Nie musisz się przedstawiać, masz zapewnioną dyskrecję, całodobową bezpłatną infolinię (dla dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli). Skorzystaj z pomocy !
- Możesz również zadzwonić Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka lub napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl. Pamiętaj nie jesteś sam!
Zachodniopomorski Kurator Oświaty
Paweł Palczyński