"Szkoła Pamięta"
Z lekturą szkolną za pan brat
- 14
Książka daje tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy...
(Helena Radlińska)
Przedostatni dzień października w Szkole Podstawowej w Starogardzie upłynął pod hasłem „Z lekturą szkolną za pan brat”. Każda klasa wybrała lekturę, którą miała zilustrować. Przygotowania trwały kilka tygodni, bo chodziło nie tylko o uszycie odpowiednich strojów, choć to było najbardziej pracochłonne, ale przede wszystkim przypomnienie treści wybranych książek.
Na lekcjach 28 października wybrani uczniowie przeprowadzili akcję czytelniczą pod hasłem „Klasa czyta klasie... fragmenty lektur”. Czytający zachęcali w ten sposób do poznania już w następnym roku szkolnym kolejnych książek. Uatrakcyjniali to zadanie uczniowie przebrani za bohaterów lektur. Do tego prezentowali swoje plakaty, które pomagały odpowiedzieć na pytanie; „Dlaczego warto przeczytać książkę?” A były to: Quo vadis, Hobbit, Pippi Pończoszanka, Mały Książę, Pinokio, Tajemnica czarnego noska, Cukierku ty łobuzie, Karolcia, Charlie i fabryka czekolady. W tym przedsięwzięciu wzięły udział także dzieci z przedszkola.Ten dzień upłynął na w atmosferze dobrej zabawy.
POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W STAROGARDZIE W RAMACH IGRZYSK DZIECI
27 października 2021 roku o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej w Starogardzie odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Dzieci. Do rywalizacji w turnieju przystąpiły szkoły podstawowe z: Runowa Pomorskiego i Starogardu.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
DZIEWCZĄTA
- Wiktoria Głuchowska,
- Zuzanna Kaczor,
- Maria Jewuła.
CHŁOPCY
- Norbert Lorent,
- Michał Grabarek,
- Kacper Wielgosz.
Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich uczestników turnieju, życząc im dobrej, sportowej rywalizacji i przestrzegania zasad fair-play. W czasie spotkania przeprowadzono system gry „każdy z każdym”, do trzech wygranych setów. Zawodnicy grali w grze pojedynczej i w grze podwójnej. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 5 stołów, przy których zaangażowano 5 sędziów, uczniów klasy ósmej. W wyniku rywalizacji nasi zawodnicy zajęli pierwsze miejsce i awans do zawodów regionalnych.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, sędziom za uczestnictwo w turnieju, tym samym zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez Naszą Szkołę.
POWIATOWY TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO W RESKU W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
26 października 2021 roku o godz. 9.30 w Zespole Szkół w Resku, odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Do rywalizacji w turnieju przystąpili uczniowie klasy siódmej i ósmej z następujących szkół: SP Resko, SP Runowo Pomorskie, SP Bełczna, SP Starogard.
Naszą szkołę reprezentowały następujące drużyny:
drużyna dziewcząt :
- Amelia Jankowska (kl. VIII),
- Aleksandra Nowak (kl. VIII),
- Zuzanna Centała (kl. VIII),
drużyna chłopców:
- Konrad Szymański (kl. VIII),
- Aleksander Kołosowski (kl. VIII),
- Mikołaj Szeliga (kl. VIII).
W turnieju dziewcząt i chłopców przeprowadzono system gry „każdy z każdym”. Wszyscy zawodnicy grali w grze indywidualnej i w grze podwójnej. Do końca turnieju toczyła się zacięta walka o zwycięstwo, a emocje udzielały się wszystkim graczom.
W wyniku zaciętej rywalizacji nasi chłopcy zajęli miejsce drugie, z kolei dziewczęta uplasowały się na miejscu trzecim. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale oraz pamiątkowy dyplom.
Zawody odbyły się w przyjaznej, sportowej atmosferze, z zachowaniem zasad zdrowej rywalizacji i ducha fair play.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
Lekcja otwarta w klasie 6
25 października 2021 roku w klasie 6 odbyła się lekcja otwarta z języka polskiego. Gościliśmy panie: Ryszardę Czaban, dyrektora szkoły i Iwonę Lisowską, nauczycielkę uczniów z Oddziału Przedszkolnego. Tematem naszych zajęć był mit o Dedalu i Ikarze.
Na początku powtarzaliśmy wiadomości gramatyczne – graliśmy w grę „O rety! Krety! Czasowniki”. Musieliśmy wyszukiwać krety mające tabliczki z czasownikami. Później przeszliśmy do wysłuchania tekstu mitologicznego – oglądaliśmy tę opowieść na tablicy interaktywnej. Następnie pracowaliśmy w grupach – układaliśmy obrazki według kolejności , tworzyliśmy plan wydarzeń, dopasowywaliśmy określone cechy charakteru do postaci – Dedala i Ikara. Cechy te układaliśmy na planszy z konturami postaci – była to sylwetka naszego kolegi , Michała. Na koniec sprawdzaliśmy , czy opanowaliśmy wiedzę o micie i danych postaciach.
Lekcja bardzo nam się podobała. Poszerzyliśmy swoja wiedzę o Dedalu i Ikarze. Mogliśmy wszyscy razem posiedzieć na podłodze, a nie na twardych krzesłach. Wiele śmiechu przyniosło odrysowywanie Michała – rysunek był trochę nieforemny, ale doskonale nadał się do scharakteryzowania postaci. Chcemy takich lekcji więcej!!!
Uczniowie z klasy 6
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Pomagamy "Dzień Piżamy" w Szkole Podstawowej w Starogardzie
- 9
29 października 2021r. Zorganizowaliśmy Dzień Piżamy. Przedszkolaki, Uczniowie oraz Pracownicy przyszli w tym dniu do szkoły w niecodziennym stroju, wspierając tym samym, Fundacje „Gdy liczy się czas”, która została założona przez rodziców dzieci,
które chorowały miesiącami lub latami na chorobę nowotworową. Wiemy jak ciężko jest dzieciom, rodzicom oaz bliskim rodziny, której dziecko chorowało lub choruje na nowotwór. Dla wielu podopiecznych Fundacji piżama stała się nieodłączną częścią codzienności.
To co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki
o zdrowie i życie.Okazaliśmy wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom poprzez zmianę zwykłych ubrań na piżamę. DZIEŃ PIŻAMY to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na ZDROWIE I EMPATIĘ. W tym dniu na świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia promujące zdrowy styl życia oraz zebraliśmy 480,26 zł
Wszystkim dziękujemy za aktywny udział i wsparcie!
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
28 października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie po raz pierwszy odbyło się przez internet - za pomocą formularza który zapisuje i zlicza odpowiedzi. Na lekcji informatyki uczniowie klas 4-8 zapoznali się z działaniem formularza i oddali 74 ważne głosy. Link do głosowania został również rozesłany uczniom nieobecnym, więc głos mógł oddać każdy uczeń.Oto wyniki głosowania: Zofia Góra - 19 głosów, Michał Grabarek - 7, Wiktoria Głuchowska - 7, Aleksandra Nowak - 7, Mikołaj Szeliga - 7. Pozostali kandydujący dostali 3,2 lub 1 głos.Tych pięcioro uczniów to nasz nowy Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2021/2022.
Teresa Marcinkowska, opiekun SU
#SzkołaPamięta
- 1
Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie po raz kolejny wzięła udział w akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach obchodów tego wydarzenia uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili cmentarz w Starogardzie, na którym spoczywają m.in dyrektor, nauczyciele i pracownicy Szkoły. Na cmentarzu znajduje się również grobowiec rodziny Borków oraz wiele opuszczonych grobów, którymi mieszkańcy Starogardu i uczniowie opiekują się od wielu lat. Szczególnie warte wspomnienia jest to, że w naszej Szkole znajduje się Punkt Przedszkolny i Oddział Przedszkolny, którego wychowankowie również brali czynny udział w akcji - najmłodsi uczniowie dzielnie porządkowali teren cmentarza i złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Opiekun SU - T. Marcinkowska
Nowe wydanie gazetki szkolnej
Zachęcamy do przeczytania nowego wydania gazetki szkolnej "Co w szkole piszczy" znajdującej się w zakładce: Gazetka szkolna. Pozdrawiamy Was serdecznie i życzymy miłych wrażeń z lektury! ;)
Redakcja
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Głosowanie odbędzie się 28 października przy użyciu formularza internetowego przesłanego uczniom poprzez Librusa. Formularz będzie aktywny do godziny 9 do 20. Samorząd Uczniowski będzie realizował plan pracy przez rok szkolny 2021/22. Oto niektóre z planowanych działań:
1. Mikołajki w sali sportowej bez lekcji
2. Dwa razy w półroczu szkolnym zamiast lekcji caly dzien godz.wychowawcza
3. Zabawa walentynkowa
4.Konkursy międzyklasowe
5. Dekoracja korytarza - klasowe parapety
6. Muzyczne przerwy
7.Wycieczka na basen
8. Galeria naszych zwierzaków.
Lista uczniów kandydujących do Samorządu Uczniowskiego:
klasa 4: Weronika Jawoszek, Lena Perka, Jassmina Gołębiewska, Nikola Pudełek, Oliwia Kijak, Jakub Koszyk
klasa 5: Zofia Góra
klasa 7: Zuzanna Bieńczak, Anna Krenca, Michał Grabarek, Wiktoria Głuchowska, Julia Mroczek, Zuzanna Okrój,
klasa 8: Aleksandra Nowak, Bartosz Pudełek, Mikołaj Szeliga.
Wyprawa Przedszkolaków do lasu ;)
- 14
Poznajemy historię regionu na lekcjach historii
Ciepły i słoneczny wrzesień był doskonałą okazją do spacerów. Podczas lekcji historii , takie przechadzki z nauczycielem urządzali sobie uczniowie z klas 4-6. Celem wypraw były ruiny pałacu Borków znajdujące się niedaleko szkoły. Uczniowie przyswajali wiedzę historyczną na przykładzie własnego regionu i miejscowości, w której znajduje się ich szkoła. Uczyli się szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń , wyrabiali umiejętności poszukiwania wiadomości o własnym regionie z różnych źródeł informacji. Poznawali historię pałacu, zarówno z plansz ustawionych koło ruin, jak i sami szukali wiadomości o tym miejscu, m.in. w Internecie. Notatka na ten temat pojawiła się w między innymi w ich zeszytach do historii. Uczniowie mieszkający w Starogardzie dzielili się z kolegami swoimi wiadomościami na temat rodu Borków – dało się zauważyć, że historia regionu jest podejmowana , jako temat rodzinnych rozmów. Jestem przekonana, że uczniowie umieją dostrzegać walory swojej „małej ojczyzny”, a lekcje historyczne „w terenie” im się spodobały. Dowodem tego są zdjęcia, na których widać nie tylko piękną pogodę, wspaniałe krajobrazy ale przede wszystkim uśmiechy na twarzach „spacerowiczów”….
Elwira Warnke
Jesienna eskapada przedszkolaków z Punktu i Oddziału przedszkolnego nad jezioro Dobrzyca
- 30
We wtorek 19 października przedszkolaki z Punktu i Oddziału przedszkolnego wyruszyły na wędrówkę leśnymi dróżkami wzdłuż brzegu malowniczego jeziora Dobrzyca. Celem spaceru połączonego z zajęciami edukacyjnymi był kontakt z przyrodą w jesiennej szacie i obserwacja zmian zachodzących w lesie o tej porze roku. Naszym przewodnikiem była Pani Ewa Simonowicz- Woźniewicz- specjalista służby leśnej ds. ochrony lasu z Nadleśnictwa Resko, która odkryła przed nami wiele leśnych tajemnic i ciekawostek. Pani Ewa raz kierowała nasz wzrok ku górze na różne gatunki drzew liściastych i iglastych, to znów pod stopy, abyśmy mogli dostrzec dary, które oferuje jesień wśród runa leśnego. Pracowały wszystkie nasze zmysły-wytężaliśmy wzrok w poszukiwaniu ciekawych okazów, dotykaliśmy, nasłuchiwaliśmy odgłosów, cieszyliśmy się znaleziskami oraz pięknymi widokami. Wkrótce koszyk maluchów oraz kieszenie starszaków zapełniły się skarbami.
Na leśnym parkingu- mecie naszego przemarszu, serdecznie podziękowaliśmy Pani Ewie za ciekawą lekcję przyrody wręczając laurki. Pani Ewa na pamiątkę naszego spotkania obdarowała każdego przedszkolaka breloczkiem –maskotką leśnego zwierzaka. Mimo zmęczenia wycieczka bardzo się wszystkim podobała, wzbogaciła naszą wiedzę i dostarczyła miłych wrażeń. Dodatkowo pobyt na świeżym powietrzu nie tylko dotlenił nasze płuca, ale również bardzo zaostrzył apetyt na obiad. Już cieszymy się na kolejne spotkanie z lasem i Panią Ewą-tym razem zimową porą.
I. Lisowska
Obchody Dnia Edukacji Narodowej w klasie szóstej
Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.
Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie z klasy VI przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły laurki. Miłym słowom połączonym z wyrażeniem wdzięczności nie było końca.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października w Polsce jest obchodzony Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela.
Jest to święto wszystkich pracowników szkoły.
Z tej okazji w naszej szkole nie zabrakło życzeń i kwiatów dla wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie na porannych spotkaniach z wychowawcami, zapoznawali się z zawodem nauczyciela – przeglądali mapy karier, wymieniali cechy dobrego pedagoga. Nie zabrakło też słodkości. Po skończonych zajęciach pracownicy szkoły zebrali się w hali, aby obejrzeć występ przygotowany przez wybranych uczniów. Ola, Łucja i Michał uraczyli nas wierszami, piosenką i życzeniami od wszystkich uczniów szkoły. Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej przekazał wszystkim pracownikom szkoły drobny upominek. Pani Danuta Mielcarek, Sekretarz Gminy Resko w imieniu Pana Arkadiusza Czerwińskiego wręczyła Nagrody Burmistrza Reska. Otrzymali je : dyrektor szkoły, pani Ryszarda Czaban oraz nauczycielka języka polskiego w klasach VII-VIII, pani Joanna Murat. Następnie pani dyrektor zapraszała na scenę wszystkich pracowników szkoły, aby wręczyć im Nagrody Dyrektora oraz podziękować za pracę. Po zakończeniu części oficjalnej spotkania, nastąpił czas na wspólne wypicie kawy i skosztowanie ciasta.
Elwira Warnke
Uczniowie z klasy 8 poznają historię swojego regionu
We wrześniu uczniowie z klasy 8 wybrali się na wycieczkę klasową do Łobza, na Wzgórze Rolanda. Towarzyszyły im panie : Elwira Warnke – wychowawca i Wioletta Świstowska – rodzic. Podczas tych kilku godzin przypomnieliśmy sobie historię powstania tego miejsca. Jak podaje wikipedia - „W roku 1922 mieszkańcy miasta Labes postawiają uczcić pamięć 208 poległych na I wojnie światowej swoich mieszkańców i postawić im pomnika Rolanda na specjalnie usypanym do tego celu kopcu, gdzie całość budowy ma zostać sfinansowana z dobrowolnych darowizn i zbudowana w czynie społecznym. Wspinaczka krętymi schodami i szukanie znaków runicznych dały nam wiele radości. Nie zabrakło też informacji o rodzinie von Borck, które mogliśmy odczytać z plansz ustawionych na kopcu. Niedaleko tego miejsca znajduje się ścieżka przyrodnicza, którą udało nam się przespacerować. Pogoda dopisała a humory były wyśmienite. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły…
Elwira Warnke
Śpiewane życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT - Akcja #sadziMy
- 9
W poniedziałek 12 października w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej miało miejsce niezwykłe wydarzenie Akcja #sadziMY. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki. Brawa dla każdej klasy, która na terenie szkoły posadziła swoje drzewo , a co się z ty wiąże będzie o nie dbać. Uczniowie wiedzą, że rośliny te zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi. Akcja #sadziMY to także promocja zieleni, mająca na celu zwiększenie ekologicznej świadomości. Czas na zmiany w naszym krajobrazie, dlatego z wielką radością wzięliśmy udział w tej akcji, obchodząc jednocześnie Dzień Drzewa w naszej szkole.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 4
W naszej szkole świętowanie ŚDTM z powodów pandemicznych odbywało się w klasach.
Brali w nim udział wszyscy uczniowie od 3 do 8.
Egzaminatorzy zostali wyłonieni spośród uczniów, którzy najlepiej w klasie znają tabliczkę mnożenia. Ich zadaniem było sprawdzenie napisanych przez kolegów egzaminów z tabliczki mnożenia. Wszyscy uczniowie, którzy napisali egzamin bezbłędnie otrzymali tytuł eksperta tabliczki mnożenia.
W czasie, gdy sprawdzane były egzaminy reszta klasy rozwiązywała zadania rachunkowe, łamigłówki i kolorowanki.
Po rozstrzygnięciu konkursu eksperci i egzaminatorzy otrzymali słodki upominek.
Oto egzaminatorzy i eksperci tabliczki mnożenia naszej szkoły:
Klasa 3
- Zuzanna Grzesik
- Maciej Pudełek
- Daria Krenca
- Patryk Czachor
Klasa 4
- Jassmina Gołębiewska
- Liliana Mroczek
- Lena Bartlewska
- Jakub Koszyk
- Lena Czerniak
- Lena Kułakowska
- Weronika Jawoszek
Klasa 5:
- Zofia Góra
- Maria Jewuła
- Kewin Wawrzyniak
- Aleksander Wójcik
- Hanna Kaczor
- Przemysław Zakrzewski
Klasa 6:
- Zuzanna Kaczor
- Wiktor Kaciuba
Klasa 7:
- Julia Mroczek
- Kacper Parzyszek
- Norbert Lorent
- Michał Grabarek
- Anna Krenca
- Olivier Zając
- Milena Bącal
- Zuzanna Okrój
- Sebastian Borowik
Klasa 8:
- Daria Czachor
- Bartosz Pudełek
- Amelia Jankowska
- Bartosz Olczak
- Bartosz Strzyżewski
- Aleksandra Nowak
- Mikołaj Szeliga
- Kacper Majchrzak
Gratulacje!
Archiwum Aktualności