• Kampania " Cała Polska Czyta Dzieciom"

          • We wrześniu Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, chcąc promować Czytelnictwo od 20 marca br. Dołączyliśmy się do „Czytających Szkół” w ramach kampanii społecznej „ Cała Polska czyta Dzieciom”. Codziennie na każdej lekcji Nauczyciele czytają Uczniom 5-7 min wybraną przez Nich książkę.

            Przypominamy, że:

            • Kampania społeczna pod nazwą „Cała Polska czyta dzieciom” ma na celu uświadomienie dorosłym, jak ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci ma czytanie.
            • Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią.

             

            Warto wspomnieć, że polskie szkoły, które wprowadziły codzienne głośne czytanie, obserwują:

             

            • poprawę poziomu wypowiedzi pisemnych i ustnych swoich uczniów,
            • wzrost zrozumienia poleceń,
            • poprawę koncentracji, wydłużenie uwagi
            • wyciszenie i większą gotowość do nauki,
            • większą skłonność uczniów do refleksji i krytycznego myślenia,
            • wzrost poczucia humoru,
            • poprawę relacji interpersonalnych,
            • spadek ilości zachowań niepożądanych,
            • wzrost zaangażowania rodziców do czytania dzieciom w domu,
            • wzrost czytelnictwa - uczniowie wypożyczają więcej książek.
          • Uczniowie Szkoły Podstawowej Im. Ireny Sednlerowej w Starogardzie na wycieczce w Leśnictwie Orzeszkowowo

          •           23 marca 2023 roku, uczniowie z klasy III i IV, wraz z wychowawczyniami - paniami Izabelą Mieczaniec i Elwirą Warnke, udali się na wycieczkę do lasu. Celem wyjazdu  była wizyta w paśniku dla zwierząt, odnalezienie lizawek  oraz wspólna zabawa na świeżym powietrzu.

                      Orzeszkowo przywitało nas pochmurnym niebem i drobnym deszczem, ale po jakimś czasie zza chmur wyjrzało słońce. Do paśnika zaprowadził nas Pan Podleśniczy, Dariusz Waszyński. Zostawiliśmy tam sporo smakołyków dla zwierząt – marchewki, jabłka, kapustę. Po drodze przyjrzeliśmy się lizawkom, pan Darek wytłumaczył nam, dlaczego zwierzęta potrzebują znajdującej się tam soli. Liczyliśmy też na to, że w lesie znajdziemy poroże, niestety mimo usilnych starań, nie udało nam się nic znaleźć. Po długiej wędrówce,  czekało na nas ognisko -  zjedliśmy pyszne kiełbaski, ciasteczka i mogliśmy się wspólnie pobawić. Graliśmy w piłkę oraz karty, urządziliśmy sobie piknik na trawie.  Następnie przywitaliśmy Panią Leśniczy, Mirosławę Wojnicz, która opowiadała nam o zagrożeniach pożarowych w lesie oraz ich przeciwdziałaniu -  podawała przykłady  odpowiednich zachowań  niestwarzających zagrożenia pożarowego w lesie i jego otoczeniu. Zwróciła nam uwagę na tablice ostrzegawcze wywieszane na terenach leśnych wzdłuż szlaków i ścieżek wycieczkowych.  Pani Mirosława rozdała nam prezenciki przygotowane przez Nadleśnictwo Resko - breloczki, ołówki i linijki z wizerunkami zwierząt i roślin leśnych.  

                      Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Czas wyjazdu okazał się wspaniałą lekcją. Spędziliśmy kilka godzin na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody leśnej i odwiedziliśmy miejsce, gdzie wcześniej większość z nas nie była. Jeszcze raz dziękujemy Nadleśnictwu Resko, a w szczególności pani Mirosławie Wojnicz i Dariuszowi Waszyńskiemu za ugoszczenie nas w Leśnictwie Orzeszkowo.

             

            Izabela Mieczaniec i Elwira Warnke

          • Dzień matematyki w Punkcie Przedszkolnym

          • 12 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Matematyki, w naszym punkcie dzieci uroczyście obchodziły go 17 marca. Był to bardzo ciekawy, wesoły i kolorowy dzień - pełen matematycznych zabaw. Dzieci chętnie odpowiadały na pytanie -  Co to jest matematyka? Padały ciekawe i zaskakujące odpowiedzi. 😄

            Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy i gry matematyczne, które rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, kreatywność, symetrię oraz orientację w przestrzeni. Podczas zabaw z figurami geometrycznymi dzieci nazywały kolory, porównywały kształty, podawały nazwy figur oraz układały kolorowe pajacyki. Nie zabrakło również zabaw muzycznych przy piosenkach o figurach i cyferkach.

          • Warsztat serowarski

          • 8 marca uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w warsztatach na temat produkcji sera. Uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, jak powstaje ser typu mozarella. Korzystając ze swojej wiedzy matematycznej wyliczyli proporcje podpuszczki do mleka. Następnie obserwowali wzrost temperatury mleka, formowanie załomu, krojenie skrzepu oraz własnoręcznie odławiali ziarno. Następnie formowali zgrabne, mozarellowe kulki. Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury oraz zasad higieny podczas produkcji oraz mogli wykazać się znajomością angielskiego słownictwa. Zajęcia odbyły się w ramach projektu English Teaching Nidzickiej Fundacji Rozwoju Nida współpracującej z Polsko- Amerykańską Fundacją Wolności. Projekt dotyczy uświadamiania wartości które niesie nam środowisko naturalne. Sprzęty kuchenne wykorzystane podczas zajęć pochodzą z rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia prowadziła Magda Marcinkowska-Trela.

          • DZIEŃ MATEMATYKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM-ZAJĘCIA OTWARTE

          • „Ona nigdy nie jest nudna, wcale także nie jest trudna” - takie hasło z piosenki o królowej matematyce przyświecało starszakom w Dniu matematyki. Utrwalaliśmy znajomość cyfr skacząc po makiecie telefonu jednocześnie ćwicząc pamięć wzrokową i słuchową, próbowaliśmy swoich sił w tworzeniu symetrycznego obrazka, składaliśmy chusteczkę na różne sposoby, aby uzyskać figury geometryczne. Było kodowanie z kolorowymi kubeczkami oraz zabawy ruchowe z rytmami. Na „miłośników” matematyki w czasie swobodnej zabawy czekały różne gry matematyczne oraz układanki. Naszym matematycznym zmaganiom przyglądała się p. Weronika Sobańska z Punktu przedszkolnego.

            I.Lisowska

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Wiosna, wiosna , wiosna ach to Ty!

            Wiosna to jedna z czterech pór roku, w której natura budzi się do życia. Słońce, które wyszło za chmur, napełniło nasze głowy nowymi pomysłami, dlatego 21 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Starogardzie został zorganizowany Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie wraz z wychowawcami zabrali się do przygotowania wiosennych dekoracji i tematycznych tablic. Następnie na hali przywitaliśmy Panią Wiosnę, która przyjechała na rowerze w nasze skromne progi. Dała nam dużo optymizmu, zachęciła do pokazu kolorowych strojów i tańców wiosennych. Nie zabrakło również barwnego, wiosennego korowodu uczniów i przedszkolaków po wiosce, którzy z entuzjazmem oznajmili, że wiosna jest już z nami. Ciekawą atrakcją dla uczniów były wiosenne kalambury, potyczki matematyczne i ortograficzne, z którymi zmagali się w swoich klasach pod nadzorem wychowawców.  Nie zabrakło również wesołych konkursów sportowych, podczas których liczyła się dobra zabawa.

            Na zakończenie zrobiło się zarówno smacznie, jak i aktywnie. Jedni uczniowie piekli kiełbaski, zaś inni w tym czasie rozgrywali mecz piłki nożnej.

            Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny za nami. Dziękujemy za zaangażowanie, współpracę i świetną zabawę. Niech ten radosny, wiosenny nastrój stanie się motywacją do działania na kolejne miesiące.

          • I Powiatowy Konkurs Historyczny "Tryumfy Oręża XX Wieku"

          • W piątek 17 marca 2023 r. w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie odbył się I Powiatowy Konkurs Historyczny "Tryumfy Oręża XX Wieku" pod Patronatem Starosty Łobeskiego pani Renaty Kulik dla klas 7-8 Szkół Podstawowych. W konkursie udział wzięli uczniowie naszej szkoły w składzie Anna Krenca, Milena Bącal oraz Michał Grabarek.

            Konkurs miał charakter otwarty, drużynowy. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy historycznej ze szczególnym uwzględnieniem największych zwycięstw żołnierzy polskich od Powstania Wielkopolskiego przez udział Wojska Polskiego w działaniach zbrojnych II Wojny Światowej. Pełni nowych doświadczeń i wrażeń wróciliśmy z podziękowaniami do szkoły.

            Gratulacje dla wszystkich uczestników.

          • Matematyczny tydzień

          • Z Dnia Matematyki i Liczby Pi zrobił się w naszej szkole cały tydzień poświęcony matematyce.Już w poniedziałek uczniowie klasy piątej na lekcji samodzielnie rysowali i wycinali tangram. Następnie tworzyli z nich różne figury i postacie a uczniowie klasy siódmej kodowali kolorami rozwinięcie liczby Pi zwinięte w spiralę.We wtorek wszyscy uczniowie bawili się na jednej z lekcji w tworzenia figur z tangramu. Ta stara licząca ponad 3ooo lat rozrywka pochodząca z Chin i jej samodzielne wykonanie pozwoliło na utrwalenie własności figur geometrycznych i wielu pojęć.Wyniki  pracy uczniów można obejrzeć na gazetkach klasowych.Na zajęciach dodatkowych chętni uczniowie tworzyli z koralików kompozycje poświęcone liczbie Pi lub symetriom. Wykorzystaliśmy do tego zakupione w ramach Laboratorium Przyszłości żelazko.W czwartek 15 uczniów naszej szkoły zmierzyło się z testem konkursowym KANGURA MATEMATYCZNEGO oraz z zabawką logiczna, która była upominkiem dla uczestników.

          • Przekazanie karmy dla schroniska w Sosnowicach

          • Dzisiaj 14 marca 2023 w Dniu Matematyki psy ze schroniska w Sosnowicach dostały od nas karmę zbieraną przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Akcję zainicjowała Pani Magdalena Bielawska. Pokazaliśmy, że zwierzęta mogą zawsze na nas liczyć i potrafimy się z nimi dzielić tym co mamy i naszym sercem.Pamiętajmy, że od dawania nigdy nam nie ubywa ale wręcz przeciwnie: powiększamy nasze serce.

            AP

          • Dzień Kobiet w Punkcie Przedszkolnym

          • 8 marca to wyjątkowy dzień w roku.Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże,jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy z naszej grupy złożyli dziewczynką życzenia oraz wraz z paniami zorganizowali wybory Miss. Każda z dziewczynek zdobyła dużo gromkich braw oraz dyplom Miss i drobny upominek. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przypadku to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku składania życzeń oraz obdarowywania upominkami swoich najbliższych. To był bardzo miły dzień zarówno dla dziewczynek jak i chłopców.

          • My się zimy nie boimy, śnieg i mróz bardzo lubimy”- zimowe zabawy na śniegu

          • Zima, zima, zima, pada, pada śnieg… Na taką śnieżną pogodę dzieci czekały bardzo długo! Wiadomo, że także zimą można spędzać aktywnie czas na dworze. Puszysty śnieg jest wspaniałym sprzymierzeńcem wielu sportów  i zabaw. W piątek, 10 marca tę zimową aurę wykorzystali uczniowie z klasy 3, 4 i 5. Zabawom nie było końca – tworzyli aniołki na śniegu, wydeptywali ścieżki  w śniegu, budowali śnieżne kule, a przede wszystkim – klasowe bałwany. Wykazali się przy tym dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Efektem ich pracy były śnieżne postacie. Świetnie się bawili. Trochę przemoczeni i zmęczeni, ale wszyscy zakończyli ten dzień we wspaniałych humorach.

          • DZIEŃ KOBIET W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Ten szczególny dzień był dla starszaków okazją, aby porozmawiać o tym, jakie zawody mogą współcześnie wykonywać kobiety i o czym marzyć. Poznaliśmy sylwetki kilku sławnych, wielkich Polek a nieco bliżej postać Marii Curie-Skłodowskiej oraz jej odkrycia. Zwróciliśmy uwagę na to, że dziewczęta, w przeciwieństwie do chłopców, nie zawsze mogły chodzić do szkoły, kształcić się, wykonywać wymarzone profesje, osiągać wielkie sukcesy, realizować pasje, chociaż były równie zdolne. Czasem wymagało to wielkiej odwagi, siły i poświęcenia. Dziewczynki z wielkim wdziękiem i talentem aktorskim wcieliły się w postacie: poetki Wisławy Szymborskiej, chemiczki i fizyczki Marii Curie-Skłodowskiej, królowej Jadwigi, patronki naszej szkoły Ireny Sendlerowej, himalaistki i alpinistki Wandy Rutkiewicz oraz gwiazdy kina niemego Poli Negri. Chłopcy, nieco onieśmieleni urokiem naszych Kobietek, odśpiewali swoim koleżankom głośne „Sto lat” a następnie złożyli życzenia i wręczyli upominki. Dzień zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

            I.Lisowska

          • Sposób na lekturę – lekcje języka polskiego w klasach 4-6

          • Sposobów na omawianie lektury jest wiele. Uczniowie z klas 4-6 zrobili to w nietypowy, ale ciekawy sposób. „Akademia Pana Kleksa”, „Chłopcy z Placu Broni” oraz „Hobbit, czyli tam i z powrotem”  to książki , które są aktualnie przez nich analizowane. Uczniowie z klasy 4 wyszukiwali w tekście cechy pana Kleksa i na podstawie odpowiedniego fragmentu z lektury wykonywali podobiznę tytułowego bohatera. Chłopcy z książki Ferenca Molnara posiadali własne drużyny, miejsca spotkań, flagi. Swoje bazy, okrzyki, barwy, zasady i sukcesy wymyślali uczniowie z klasy 5. Pracowali w grupach i stworzyli ciekawe,  i oryginalne projekty.  Podobnie utrwalili i uporządkowali  swoje wiadomości o świecie ukazanym w omawianej lekturze za pomocą prac plastyczno – technicznych uczniowie z klasy 6. Ich zadanie polegało na zbudowaniu chatki hobbita. Dzięki dużemu zaangażowaniu szóstoklasistów powstały bardzo kolorowe dzieła. Po zakończonej pracy wszyscy uczniowie omawiali wyniki swojej pracy  na forum klasy. Musieli przygotować się w taki sposób,  by wykazać znajomość określonych fragmentów lektur i przekonać wszystkich, że doskonale się w nich orientują.

                      Zgodnie z ideą Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” – metoda pracy plastyczno - technicznej daje ogromną satysfakcję uczniom i jest metodą angażującą każdego ucznia do pracy.

             

            Elwira Warnke

          • Centrum Nauki Cordis w Świdwinie

          • 2 marca klasa IV razem z klasą VIII pod opieką wychowawców wybrała się do Centrum Nauki Cordis w Świdwinie. Korzystalismy z magicznych dywanów, wirtualnej rzeczywistości, kolorowych cieni i zwiedziliśmy anatomię człowieka. Wszyscy wróciliśmy z nabytą wiedzą i uśmiechami na twarzy.Julia Mroczek kl. 8

          • #UnitedInProtection

          • Trwa kampania Komisji Europejskiej na rzecz Szczepień United In Protection (#UnitedInProtection), która ma na celu zwiększenie zaufania przez podniesienie świadomości korzyści płynących ze szczepień, obejmując cztery główne aspekty szczepień, pod hasłem Zaszczep się: spraw, by szczepionki działały:

            1. Podejście do szczepień przez całe życie: skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym rodziców, opiekunów, nauczycieli itp.
            2. Zmniejszenie barków w szczepieniach COVID-19: skierowane do osób powyżej 60 roku życia, osób z problemami zdrowotnymi, pracowników służby zdrowia, kobiet w ciąży.
            3. Zwiększenie ochrony przed grypą sezonową: skierowane do osób powyżej 60 roku życia, osób z problemami zdrowotnymi, pracowników służby zdrowia, kobiet w ciąży.
            4. Skoncentrowanie się na szczepieniach przeciwko HPV: skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatków, studentów, rodziców, nauczycieli.

            Strona internetowa kampanii jest dostępna i przetłumaczona na wszystkie języki krajów Unii Europejskiej (UE), wraz z przetłumaczonymi zestawami narzędzi (na stronie kampanii dostępne są liczne plakaty i materiały gotowe do umieszczenia w mediach społecznościowych - #UnitedInProtection Toolkit): https://vaccination-protection.ec.europa.eu/index_pl.

            Komisja Europejska rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych, a wkrótce rozpocznie bezpłatne rozpowszechnianie na YOUTUBE i LinkedIn. KE reklamuje się również na stronach internetowych i w aplikacjach w krajach UE.

            Ponadto pod adresem: https://vaccination-info.eu/pl dostępny jest również w języku polskim Europejski Portal o Szczepieniach.

            Głównym przeznaczeniem strony jest dostarczenie dokładnych, obiektywnych i aktualnych danych na temat szczepionek. Zawiera ona również opis mechanizmów stosowanych w UE, które zapewniają, że dostępne szczepionki spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i skuteczności.

            Strona internetowa została opracowana przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i kontroli Chorób (ECDC) we współpracy z Komisją Europejską – a konkretnie jej Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) – oraz Europejską Agencją Leków (EMA).

            Treść strony tworzą eksperci w dziedzinie komunikacji i nauki, współpracujący ze wskazanymi organizacjami. Końcowa zawartość strony oraz wersje językowe konsultowano z przedstawicielami organizacji ds. zdrowia publicznego państw UE oraz EOG.

          • Dzień Kobiet w klasie 4

          • Dzień Kobiet w szkole może być obchodzony na wiele sposobów. W klasie 4 świętowaliśmy  bardzo hucznie. Dziewczynki oraz wychowawczyni otrzymały piękne kwiaty, nie zabrakło też słodyczy.  Przy stole odbywały sie wesołe rozmowy, wszyscy pałaszowaliśmy słodkości. Obejrzeliśmy także  prezentację o Dniu Kobiet. Razem spędziliśmy  miło czas.

            Uczniowie z klasy 4

          • Dzień Dinozaura w Punkcie Przedszkolnym

          • 27 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. W tym dniu dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły,czym się żywiły i jak wyglądały. Rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa i również dokonaliśmy "wykopalisk", dzięki którym dzieci zobaczyły jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. W naszym przedszkolu znalazły się także jaja dinozaurów, z których "wykluły" się małe dinozaury. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i ciekawej atmosferze.

          • Uroczystości patriotyczne  w Resku

          • 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, natomiast 3 marca 2023 roku to  kolejna  rocznica zakończenia działań wojennych na ziemi reskiej. W poniedziałek, 6 marca, władze i mieszkańcy gminy Resko uczcili te ważne wydarzenia na reskim cmentarzu, przed kwaterą wojenną żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. W przemarszu na cmentarz i w uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz żołnierze.

            Uczniowie naszej szkoły również brali udział w tym wydarzeniu. Do Reska pojechali: poczet sztandarowy w składzie: Anna Krenca, Julia Mroczek, Sebastian Borowik oraz uczniowie z klasy 4, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Reska w 1945 roku.

            Uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej oraz przygotowuje do życia w społeczeństwie. Wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Dzisiejszy wyjazd okazał się wspaniałą lekcją patriotyzmu, ale i historii  dla naszych uczniów, którzy z należytą powagą oddali cześć walczącym za naszą wolność.

             

            Elwira Warnke

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Ireny Sendlerowej w Starogardzie
      • Starogard 12 72-315 Resko Poland
      • mgr Ryszarda Czaban
      • +48 91 39 500 23, Fax: +48 91 39 500 23
  • Galeria zdjęć

      brak danych