• Majowe święta – dni, o których należy pamiętać

          • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Obchodzimy w szczególny sposób. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

             

            1 Maja

            1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

            Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

            W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

             

            2 Maja

            2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

            Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.

            Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

            Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w zakładce” Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi . Warto sobie je przypomnieć.

             

            3 Maja

            3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

            Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

            Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

            Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.

          • II Powiatowy Konkurs Matematyczny

          • 27 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Łobzie odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny „Myślę, liczę, gram”. Patronat nad konkursem objęli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Starostwo Powiatowe w Łobzie, Gmina Łobez, Nadleśnictwo Łobez, Bank Spółdzielczy Oddział Łobez oraz Nowy Tygodnik Łobeski.

            W konkursie wzięli udział uczniowie z 9 szkół podstawowych z terenu powiatu łobeskiego, łącznie 27 najlepszych matematyków w powiecie. Szkołę Podstawową im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie reprezentowali: Anna Krenca, Julia Mroczek, Sebastian Borowik,

            Celem konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów, kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia, promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki oraz integracja środowiska uczniowskiego.

            Młodzi matematycy – reprezentanci szkół - przez 30 minut indywidualnie zmagali się z zadaniami matematycznymi, przygotowanymi przez organizatorki konkursu, następnie 90 minut drużynowo prezentowali swoją wiedzę i umiejętności podczas rozwiązywania gier matematycznych o zróżnicowanym stopniu trudności, zdobywając odpowiednią liczbę punktów dla drużyny.

            Zwycięzcami II Powiatowego Konkursu Matematycznego „Myślę, liczę, gram” w roku szkolnym 2022/2023 zostali uczniowie:

            Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie - I miejsce,

            Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Łobzie - II miejsce,

            Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Łobzie - III miejsce.

            Zwycięzcy otrzymali nagrody, które wręczyli:  Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Łobzie Pan Mariusz Szpryngacz, Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Łobzie Pani Ewa Hadam-Tymoszczuk oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie Pan Mirosław Łowkiet. Oprócz tego upominkami i pamiątkowymi dyplomami obdarowani zostali wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie - nauczyciele matematyki, wręczył je Zastępca Burmistrza pan Tomasz Sobolewski.

          • Szkolni serowarzy

          • W kwietniu uczniowie klas 3,4,5 i 6 wzięli udział w warsztatach serowarskich. Uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, jak powstaje ser typu feta. Korzystając ze swojej wiedzy matematycznej wyliczyli proporcje podpuszczki do mleka. Następnie obserwowali wzrost temperatury mleka, formowanie załomu, krojenie skrzepu oraz własnoręcznie odławiali ziarno. Następnie formowali zgrabne kostki sera. Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury oraz zasad higieny podczas produkcji oraz mogli wykazać się znajomością angielskiego słownictwa.  To były już kolejne warsztaty, więc śmiało można powiedzieć, że nasza szkoła umie robić sery. Zajęcia odbyły się w ramach edukacji prozdrowotnej oraz  uświadamiania wartości które niesie nam środowisko naturalne.  Zajęcia prowadziła Magda Marcinkowska-Trela.

          • PROGRAMY EDUKACYJNO - PROFILAKTYCZNE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Pod koniec marca oraz w kwietniu w Oddziale przedszkolnym odbyły się cykle zajęć w ramach realizacji dwóch programów edukacyjno-profilaktycznych. Celem programu : „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, opracowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektorat Sanitarny, jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego a także budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Podczas zajęć starszaki obejrzały film, z którego dowiedziały się, w jaki sposób produkuje się żywność ekologiczną i dlaczego warto ją włączać do codziennej diety. Dzieci zapoznały się ze znaczkiem - logo żywności ekologicznej - euroliściem oraz poznawały wielozmysłowo różne produkty ekologiczne.

            Z kolei celem programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej: „Czyste powietrze wokół nas”, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jest nabywanie przez dzieci wiedzy na temat pochodzenia i szkodliwości różnego rodzaju dymów a w szczególności dymu tytoniowego podczas czynnego i biernego palenia. Program zakłada kształtowanie właściwych postaw, dostarczanie wzorów zachowań i sposobów radzenia sobie w sytuacji narażenia na dym papierosowy. W realizację programu włączyli się również Rodzice, którzy wspólnie z dziećmi wykonali na zajęcia plakaty o tematyce antynikotynowej.

            I.Lisowska

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • W kwietniu starszaki z Oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji na zajęcia przyjęła zaproszenie p. Małgorzata Opara - pielęgniarka szkolna, która przeprowadziła z dziećmi ciekawą pogadankę na temat: W jaki sposób przedszkolaki mogą dbać o swoje zdrowie? Pani Małgosia przypomniała starszakom podstawowe zasady zdrowego stylu życia oraz higieny osobistej. Na przykładzie piramidy zdrowego żywienia przybliżyła zasady racjonalnego odżywiania się. Podkreśliła znaczenie picia odpowiedniej ilości wody, snu, ruchu i aktywności fizycznej - szczególnie na świeżym powietrzu oraz rozsądnego korzystania z urządzeń ekranowych. Zwróciła uwagę na nawyki, które chronią nas przed chorobami. Wyjaśniła, dlaczego należy się ubierać stosownie do pogody i na czym polega hartowanie się. Obejrzeliśmy również wyposażenie naszej grupowej apteczki i utrwaliliśmy numery alarmowe. Pani Małgosia otrzymała od nas specjalne Podziękowanie oraz pochwaliła nasze „plastyczne apteczki".

            I.Lisowska

          • "Piątek, Nauki Zakątek" - kolejne warsztaty

          • Piątek Nauki Zakątek - drugie spotkanie. 21 kwietnia uczniowie klas 1-8 naszej szkoły spędzili pożytecznie czas w pracowniach naukowych. Było gotowanie, malowanie, fotografowanie, ćwiczenia ruchowe, sadzenie roślin, gra na instrumentach, kodowanie, budowanie z Lego, doświadczenia fizyczne, nauka o pszczołach po angielsku i origami. Zajęcia odbywały się w zespołach międzyklasowych co sprzyja kreatywności i budowaniu dobrej atmosfery wśród uczniów. Kolejne zajęcia odbędą się na koniec maja.

            M. Marcinkowska -Trela

          • Świadomości prawnej należy uczyć od najmłodszych lat

          • Dlatego do naszej szkoły zaprosiliśmy funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Łobzie sierż. Szymona Martulę. Policjant omówił zasady odpowiedzialności karnej nieletnich, pojęcie nieletniego i demoralizacji. W trakcie prelekcji zostało przekazane, jakie zagrożenia czyhają w trakcie nierozsądnego korzystania z mediów społecznościowych oraz zawierania znajomości przez internet. Uczniowie z uwagą słuchali przekazywanych treści. Był także czas na zadawanie pytań i chwilę refleksji. Dziękujemy za spotkanie oraz ciekawe przekazanie wiadomości na tak ważny temat. Jesteśmy pewni, że przekazana wiedza pozwoli młodzieży bezpiecznie żyć na co dzień i unikać ryzykownych zachowań.

          • Dzień "Chrztu Polski"

          • 14 kwietnia 966 roku miało miejsce wydarzenie, które na zawsze odmieniło bieg historii świata i Europy, a przede wszystkim losy nas, Polaków. Chrzest Polski był przełomowym momentem - to właśnie decyzja Mieszka I dała początek polskiej państwowości i trwale umieściła Polskę na mapie Europy. Dlatego też 22 lutego 2019 roku Sejm RP ustanowił 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski.

            Z tej okazji warto podkreślić wagę cywilizacyjną, kulturową i historyczną jednego z najważniejszych zdarzeń w historii naszej Ojczyzny. Powinna to być również okazja do refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością za przyszłość Polskiego Narodu.

            Dlatego też uczniowie klas IV- VIII  na lekcjach historii oraz języka polskiego uczcili to święto przypominając sobie o znaczeniu Chrztu Polski i naszych wspólnych, niezaprzeczalnych, chrześcijańskich korzeniach!

            W tym celu uczniowie wykonali lapbooki, rozwiązywali karty edukacyjne dotyczące kultury i wierzeń Słowian, grodu gnieźnieńskiego, przyjęcia chrztu przez Mieszka I i koronacji Bolesława Chrobrego, a także tworzyli komiksy na temat tego wydarzenia.

          • Wycieczka do Ośrodka Jeździeckiego "Pod Kasztanami" w Mołdawinie

          • Uczniowie klasy 4 i 5 Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie uczestniczyli w wycieczce do Ośrodka Jeździeckiego „Pod Kasztanami” w Mołdawinie

                        Uczniowie klasy 4 oraz 5 w dniu 12 kwietnia br. mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce na konie. Uczniowie z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądali stajnie i boksy, w których znajdowały się konie różnej maści. Dla wielu dzieci, była to pierwsza okazja aby bliżej poznać te zwierzęta. Uczniowie karmili i czyścili zwierzęta. Dowiedzieli się, w jaki sposób o nie dbać i utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Po obejrzeniu koni nastąpił oczekiwany przez dzieci moment – przejażdżka na koniu pod okiem instruktora. Uczniowie z ochotą siadały na konia i próbowały jazdy konnej.
            Po wrażeniach jeździeckich mieliśmy możliwość obejrzeć pokaz jazdy konnej zaprezentowany przez uczestnika Ośrodka. Po pokazie upiekliśmy kiełbaski oraz mieliśmy czas na zabawy ruchowe. 

            Dziękujemy za tak miłe przyjęcie i chwilę wytchnienia od obowiązków szkolnych. Mamy nadzieję, że wycieczka do Mołdawina spowoduje, że nasi uczniowie zechcą kontynuować naukę jazdy konnej.

             

          • Wizyta "DENTOBUSA"

          • Dnia 13.04.3023 roku naszą szkołę odwiedził „DENTOBUS” - mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści bezpłatnie przeprowadzają przegląd oraz leczą zęby dzieci. Jest on w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym zawierającym specjalistyczny sprzęt oraz niezbędne narzędzia stomatologiczne. Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dzieci i młodzieży przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. W naszej szkole z Dentobusa mogły skorzystać bezpłatnie wszystkie chętne dzieci posiadające zgodę rodziców. Dentobus jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

          • Uroczystości pogrzebowe w Resku

          • 12 kwietnia 2023r., o godz. 12:00, w Sanktuarium Maryjnym w Resku poczet sztandarowy szkoły (Anna Krenca, Martyna Kopacewicz, Sebastian Borowik) uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych pana Adama Szatkowskiego, wieloletniego  dyrektora szkoły w Resku.  

             

            Elwira Warnke

          • Wizyta Zająca Szarusia

          • 5 kwietnia, w ostatni dzień zajęć przed przerwą świąteczną uczniowie otrzymali tajemnicze listy. Nadawcą był Zajączek Szaruś, który w liście przesłał zadania do wykonania oraz wskazówki, jak znaleźć słodki upominek. W zadaniach uczniowie musieli wykazać się wiedzą o tradycjach wielkanocnych, a podczas poszukiwania upominku liczył się spryt i bystre oko. Wszyscy wykonali zadania bezbłędnie, więc może za rok Zajączek również nas odwiedzi?

            M. Marcinkowska -Trela

          • MISTRZOSTWA POWIATU W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH MISTRZOSTAWA POWIATU LZS W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • 5 kwietnia 2023 roku na stadionie w Radowie Małym, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Mistrzostwa Powiatu LZS w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała 28 osobowa liczba zawodników. W trakcie zawodów odbyły się następujące biegi z podziałem na płeć:

             

            1. Uczniowie klas trzecich i czwartych (rocznik 2013, 2012- dziewczęta),

            2. Uczniowie klas trzecich i czwartych (rocznik 2013, 2012 i młodsi- chłopcy),

            3. Uczniowie klas piątych i szóstych (rocznik 2011, 2010- dziewczęta),

            4. Uczniowie klas piątych i szóstych (rocznik 2011, 2010- chłopcy),

            5. Uczniowie klas siódmych i ósmych (rocznik 2009, 2008- dziewczęta),

            6. Uczniowie klas siódmych i ósmych (rocznik 2009, 2008- chłopcy).

             

             W biegu w ramach Igrzysk Dzieci dla zespołu punktowało ośmiu najlepszych zawodników/ zawodniczek z danej szkoły, z kolei w biegu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej punktowało czterech najlepszych zawodników/zawodniczek.

            Uczniowie reprezentujący Nasza szkołę uzyskali następujące wyniki:

            V MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU DRUŻYNOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH  DZIEWCZĄT W RAMACH IGRZYSK DZIECI: Kasicka Amelia, Krenca Daria, Minko Alicja, Zięba Aleksandra, Szymańska Natalia, Jewuła Maria, Perka Lena, Kułakowska Lena, Uczestniczki biegu, które nie zdobyły punktów dla drużyny: Tymoszyńska Hanna, Tomala Oliwia, Brzezińska Amelia.

             

            V MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU DRUŻYNOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH CHŁOPCÓW W RAMACH IGRZYSK DZIECI: Głuchowski Oskar, Borowik Maciej, Pudełek Maciej, Kułakowski Filip, Zakrzewski Przemysław, Sudołowicz Oliwier, Koszyk Jakub, Borcz Julian. Uczestnicy biegu, którzy nie zdobyli punktów dla drużyny: Laskowski Bartosz, Sołonyna Adam, Leśniak Mikołaj.

             

            IV MIEJSCE W MISTRZOSTAWACH POWIATU DRUŻYNOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH CHŁOPCÓW W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ: Jaśkowiak Oliwier, Wielgosz Kacper, Głazowski Szymon, Lorent Norbert.

            Uczestnicy biegu, którzy nie zdobyli punktów dla drużyny: Nowak Jakub, Grabarek Michał.

             

            II MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU LZS W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH: Jaśkowiak Oliwier.

             

            Serdecznie gratulujemy wszystkim Naszym zawodnikom udziału w zawodach

            i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

          • POPISZ SIĘ TALENTEM – SZKOLNY KONKURS LITERACKI O WIOŚNIE

          • Wartość artysty tkwi w obowiązku ciągłego rozbudzania w ludziach umiejętności zachwytu.

            /Marc Chagall/

             

            Tuż przed świąteczną przerwą wielkanocną uczniowie klas I –VIII naszej szkoły chętnie i aktywnie przystąpili do eliminacji szkolnego konkursu literackiego o wiośnie pod hasłem Popisz się talentem. Przedmiotem konkursu było napisanie utworu poetyckiego, w którym wiodącym obrazem poetyckim będzie wiosna, jej urokliwość oraz radość płynąca z jej nadejścia.

                        Konkurs miał na celu rozwijanie zdolności pisarskich, wzbudzanie zainteresowania uczniów poezją, zachęcanie do kreatywnego wyrażania swoich refleksji, myśli, apoteoz o wiośnie, prezentację umiejętności literackich, wzbogacanie słownictwa uczestników oraz naukę rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Przeznaczony był dla osób, które pisaniem zajmują się amatorsko lub okazjonalnie. Każdy uczestnik miał napisać jeden wiersz rymowany lub biały na temat wiosny.

            Utwory uczestników zostały ocenione w trzech kategoriach wiekowych:

            • ucz. kl. I – III stanęli przed obowiązkiem stworzenia wiersza czterowersowego,
            • ucz. IV – VI – ośmiowersowego,
            • ucz. VII – VIII - dwunastowersowego.

            Praca konkursowa mogła mieć 1 autora lub 2, 3, 4 autorów /praca grupowa w danej kategorii wiekowej/. Utwór liryczny należało dostarczyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Należało pamiętać, aby odręcznie zredagowany wiersz był czytelny. Obowiązkiem autora było nadanie tytułu swojemu lirykowi i umieszczenie go na początku pracy konkursowej. Praca konkursowa, zgodnie z podpisanym oświadczeniem, musiała stanowić oryginalną twórczość osoby zgłaszającej się do konkursu.

            Wszystkie wiersze zostaną opublikowane w kwietniowym wydaniu gazetki szkolnej oraz umieszczone na stronie internetowej placówki. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano dyplomy uznania, zaś dla zwycięzców – nagrody rzeczowe: lektury szkolne i pozycje książkowe znanych i lubianych pisarzy dla dzieci.

            Na wykonanie zadania uczniowie mieli czas do końca marca 2023r. Zaś na rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników uczestnicy musieli cierpliwie poczekać do połowy kwietnia tego roku. Wiersze należało dostarczyć do p. Dominiki Gadzińskiej lub/i p. Arkadiusza Filaska. Szkolni koordynatorzy tego przedsięwzięcia również zasiedli w komisji jury, by ocenić zmagania konkursowiczów.

                        Do konkursu przystąpiło 26 uczniów: Milena Bącal, Zuzanna Bieńczak, Sebastian Borowik, Damian Chomycz, Łucja Dul, Maksymilian Figas, Wiktoria Głuchowska, Jassmina Gołębiewska, Zofia Góra, Michał Grabarek, Julia Kluska, Anna Krenca, Julia Kurszewska, Wiktoria Lewińska, Norbert Lorent, Antoni Michniewski, Aleksandra Minko, Cezary Mroczek, Julia Mroczek, Liliana Mroczek, Jakub Nowak, Zuzanna Okrój, Gabriel Perka, Lena Perka, Błażej Stasiewicz, Olivier Zając. Wszyscy „adepci poezji” zostali nagrodzeni dyplomami uznania za udział w konkursie.

                        Decyzją komisji, zwycięzcami konkursu literackiego o wiośnie zostali uczniowie:

            • w kategorii wiekowej klas I – III:
              • 1.miejsceBłażej Stasiewicz, klasa III;
              • 2.miejsceWiktoria Lewińska, klasa I;
              • 3.miejsce Julia Kluska, klasa II;
              • wyróżnienieGabriel Perka, klasa II;
              • wyróżnienieCezary Mroczek, klasa I;
            • w kategorii wiekowej klas IV – VI:
              • 1.miejsceLiliana Mroczek, klasa V;
              • 2.miejsceLena Perka, klasa V;
              • 3.miejsce Jassmina Gołębiewska, klasa V;
              • wyróżnienieZofia Góra, klasa VI;
            • w kategorii wiekowej klas VII – VIII:
              • 1.miejsce – Zuzanna Bieńczak, Michał Grabarek, Norbert Lorent, Zuzanna Okrój, klasa VIII;
              • 2.miejsceŁucja Dul, Julia Kurszewska, Antoni Michniewski, Aleksandra Minko, klasa VIII;
              • 3.miejsceMilena Bącal, Wiktoria Głuchowska, Anna Krenca, Julia Mroczek, klasa VIII.

            Młodzi literaci włożyli wiele inwencji twórczej i polotu w redagowanie swoich wiosennych wierszy. Niektórzy po raz pierwszy ujawnili talent pisarski. Każda praca różniła się walorami językowymi, brzmieniowymi, semantycznymi i odmiennością popularyzowania treści wiosennych. Uczniowie klasy ósmej podczas zajęć z języka polskiego mieli okazję, by wykazać się pomysłowością, kreatywnością i oryginalnością w redagowaniu wierszy. Inni zaś tworzyli swoje dzieła w domowym zaciszu. Zainspirowani konkursowicze, każdy w osobistym wymiarze i autorskiej formie wyrazu, stworzyli utwory poetyckie, którymi chętnie się pochwalą.

            Błażej Stasiewicz, laureat 1.miejsca, zaprezentował wiersz pt. Oczekiwana:

            Szare, ponure, śnieżne dni

            odeszły, kiedy pojawiłaś się – Ty.

            Przywitałaś świat w zielonym kolorze,

            otoczyłaś swym pięknem widoki na dworze.

            Powiew ciepłego wiatru,

            śpiew ptaków na drzewie,

            to znak, że nadeszłaś.

            - Jestem! – powiem.

            Dziękuję Ci, Wiosno,

            za Twą zwyczajność, a może niezwyczajność?!

                       

            Wiktoria Lewińska jest autorką utworu pod tytułem Wiosna:

            Wiosna zawitała,

            kolorami posypała.

            Na gałązkach liście zasadziła,

            świat do życia przywróciła.

             

            Z radością witają ją krokusy.

            Pogoda sprawia, że mamy pokusy.

            Ptaszki śpiewają

            do zabawy zachęcają.

             

            Kolorowe motyle wzrok przyciągają.

            Bociany na łące żab szukają,

            a dzieci z chęcią marzannę żegnają.

             

            Drugoklasistka, Julia Kluska, zredagowała utwór zatytułowany Wiosna:

            Małymi krokami zbliża się wiosna,

            ciepła, słoneczna i radosna.

             

            Słońce świeci coraz dłużej i dłużej,

            ubieramy się bardziej kolorowo i lżej.

             

            Zakwitają kwiaty i drzewa,

            lekko i ciepło wiatr powiewa.

             

            Bociany wróciły z daleka,

            a zima szybciutko ucieka.

             

            Pszczółki brzęczą wokoło

            i jest bardziej wesoło.

             

            Dzieci biegają po podwórkach,

            jeżdżą rowerami i na rolkach.

             

            Wiosnę już wszędzie widać,

            trzeba ją prędko przywitać.

                       

            Spod pióra Gabriela Perki wyszedł wiersz Pani Wiosna:

            Idzie do nas Pani Wiosna.

            Pora roku bardzo radosna.

            Łąki się zielenią,

            a w ogrodach tulipany się zaczerwienią.

            Piękne słonko będzie świecić

            i na placach zabaw będzie pełno dzieci.

            Ptaszki będą przylatywać,

            by radośnie wszystkim śpiewać.

             

                        Zaś Cezary Mroczek, wychowanek klasy I, zmagał się z napisaniem wiersza Wiosna:

            Wiosna, wiosna – siostra zimy.

            Gdy nadchodzi, to się cieszymy.

            Obudziły się krokusy,

            przebiśniegi i żonkile

            i co roku podziwiamy,

            że jest ich aż tyle.

            Bocian również zawitał

            i słoneczko rano przywitał.

                        Ciekawą formę przybrał liryk Wiosenny czas Liliany Mroczek, uczennicy klasy V:

            Wiosna to piękny czas,

            kiedy patrzę w okno.

            Śmieje się las,

            wszystko do życia się budzi.

            Widać uśmiechy ludzi.

             

            Pojawiły się bazie kotki,

            przebiśniegi i stokrotki.

            Bociany zza morza przybyły

            i do gniazd swych powróciły.

             

            Słoneczko od rana świeci,

            widać radość w sercach dzieci.

            Na zabawy nastał czas.

            Co za radość! – podwórko woła nas.

             

                        Lena Perka pochwaliła się wierszem pod tytułem Wiosenny czar:

            Gdy zima długo daje się we znaki,

            wyczekujemy wiosny pierwsze oznaki.

            Gdy wiosna przychodzi,

            dużo ludzi z domu wychodzi,

            by poczuć słońca promienie,

            by z głów zeszło zmartwienie.

            Na ogrodach dzieje się wiele,

            każdy maluch w grządkach szaleje,

            kiedy rodzic warzywka sieje.

            Zimy się później nie boimy,

            bo wiosną zapasy robimy.

            Wiosna jakże piękna i urokliwa,

            gdy wkoło pełno kwiatów zakwita.

            Ptaszki pięknie ćwierkają,

            a ludzie ich chętnie słuchają.

                        Koleżanka ze szkolnej ławki, Jassmina Gołębiewska, zredagował utwór pt. Piękna wiosna:

            Dziś pierwszy dzień wiosny,

            taki piękny i radosny.

            Ptaki dawno przyleciały,

            kotki na baziach się pokazały.

            Ciepłe promienie jasnego słońca,

            oby tej wiosny nie było końca.

            Ptaszki ćwierkają, ożyły łąki,

            na drzewach wzeszły soczyste pąki.

            Gdy świat się z wiosną do życia budzi,

            rolnikom w domach już się nie nudzi.

            Na polach praca wre, aż miło.

            Tak ciepło wiosną jeszcze nie było.

            Bo wiosna w tym roku jest piękna w powiecie.

            Oj, co ja gadam! Najlepsza na świecie!

             

                        Zaś Zofia Góra o Pierwszym dniu wiosny napisała tak:

            Już bocian przyfrunął,

            pierwsze kwiaty wyszły z ziemi.

            Trawa się zazieleniła.

            Pojawiły się pierwsze pączki na drzewach.

            Zwierzęta obudziły się ze snu zimowego.

            Rośliny powróciły do życia.

            Dzieci wyciągnęły rowery,

            pojechały na boisko i plac zabaw.

            Bawiły się do samego wieczoru.

            Hura! Nareszcie wiosna!

             

            Ósmoklasiści są autorami pięciu wierszy. Również ich zmagania zostały docenione. Najwyżej nagrodzonym utworem autorstwa Zuzanny Bieńczak, Michała Grabarka, Norberta Lorenta i Zuzanny Okrój jest wiersz pt. Wiosna jest już blisko:

            Wiosna jest tuż-tuż,

            słoneczko zaczyna świecić już.

            Zwierzątka wychodzą ze snu zimowego.

            Ujrzeliśmy krokusika pięknego.

             

            Jeżyk się wybudził, witając cudowną wiosenkę,

            zaśpiewamy dla niego wesołą piosenkę.

            Ogromny niedźwiedź wyszedł ze swej nory

            i podąża szybko na swe łowy.

             

            Białe pąki rozkwitają,

            żółte żonkile serdecznie nas witają.

            Korony drzew zielonego nabierają koloru

            i na ich widok dostajemy świetnego humoru.

             

            Rzeczki i jeziorka odmrażają,

            ptaszki na drzewach melodyjnie ćwierkają,

            żabki w trawie rechoczą

            i w stawku się moczą.

             

            Bociany z ciepłych krajów do Polski wracają.

            Piękne skrzydła mają.

            Śnieżnobiałe łabędzie pływają

            I tafle wody ozdabiają.

             

                        Zbliża się wiosna to tytuł wiersza, którego autorami są Łucja Dul, Julia Kurszewska, Antoni Michniewski, Aleksandra Minko. Poznajcie go:

            Zbliża się wiosna – piękna i radosna.

            Ptaki śpiewają, dzieci w piłkę grają,

            a kwiaty rozkwitają, piękny zapach dają.

            Chłopcy róże zbierają,

            pięknych prezentów szukają

            na 8 marca bardzo się starają.

            Słońce świeci – rozwesela dzieci.

            Pięknie świecą gwiazdy podczas nocnej jazdy.

            A dzieci rozpaczają, ponieważ nazajutrz

            do szkoły wracają i pełno sprawdzianów mają.

            Wszyscy na niebo spoglądają – bocianów szukają.

            Bałwanki się roztapiają, dni coraz dłuższe się stają.

            Zwierzęta z zimowego snu wstają.

            Wszyscy zielenią się zachwycają.

            Liście kolorów nabierają,

            a ptaszki ćwierkają: „Dni cieplejsze się stają!”

            Dzień późnym zachodem rolnicy żegnają.

             

                        Zwyciężczynie 3.miejsca: Milena Bącal, Wiktoria Głuchowska, Anna Krenca, Julia Mroczek swój oryginalny pomysł zatytułowały Wiosenny poemat:

            Już skończyła się mroźna pora,

            bo przymrozki poszły do wora.

            Zima odeszła już w dal

            i tak się skończył mroźny raj.

             

            Dziś nam wiosna zawitała.

            Wszystkim uśmiech umalowała.

            Teraz wszyscy ją witamy

            i dla niej wiersze układamy.

             

            Pani Wiosna w kwiaty ubrana,

            idzie do nas roześmiana.

            Przebiśniegi się pojawiają

            z krokusami zaprzyjaźniają.

             

            Tak kończymy nasz wiersz!

            Wielka szkoda!

            Idziemy,

            bo zaczyna się wiosenna przygoda!

             

            Trzyosobowy zespół redakcyjny w osobach Sebastian Borowik, Damian Chomycz
            i Jakub Nowak podjął się trawestacji utworu lirycznego Jarosława Marka Rymkiewicza Ogród w Milanówku, pieśń nocnego wędrowca. Swoje dzieło zatytułowali Polowanie na wiosnę. Przeczytajcie i oceńcie sami:

            Poranna wiosna, tak jak żaba trzygłowa.

            Kiedy polana pusta – przyjdą żywe jegomoście.

             

            Na polanę zlecą się wiosenne bociany.

            Gdy drzewo zobaczą, oczy im się trzepotają.

             

            Bobry, gdy zobaczą roztopy, już się cieszą,

            bo więcej wody im się uzbiera.

             

            Spójrzcie na tę łanię – znowu w stadzie.

            I wszystkie jej osobniki znów zadowolone.

             

            Zaraz moja piękna, dzika jabłoń owoce wyda.

            Ja na to liczę, że ptaszki owocków jej nie znajdą.

             

            Ogrodnik znów czeka na wiosnę i nareszcie nastanie.

            W końcu za konewkę złapie i ogródek podleje.

             

            Naszą piękną wiosną rozbudzi się niedźwiedź.

            Wreszcie wioskę odwiedzi i plony wyszuka.

             

            Łosie są wielkimi zwierzętami, tak jak jelenie.

            Wszystkie te zwierzęta pieją i na rykowisku siedzą.

             

            Sarna to gatunek, nie tylko osobnik.

            Gdy to wszystko wiemy w radość się bierzemy.

             

            Chodź, bury kocie, w tą piękną pogodę,

            zaraz ci mleka naleję aż po głowę.

             

            Zaraz przyleci mój ulubiony ptak.

            Ja na to liczę, że Bóg mu dobrą drogę da.

             

            Chodźcie wszystkie zwierzęta!

            Już czas zatańczyć wiosenny taniec.

            I polowanie na wiosnę czas zacząć.

             

                        Ostatnim wierszem, który wyróżnia się dość nietypową formą, pochwalili się Maksymilian Figas oraz Olivier Zając. Oto efekty ich pracy:

            Wiosenny kebab - Turek i Włoch

            Po zimie wiosna

            przyszła spod Krosna.

            W tym małym mieście

            jest dużo mięsa w wiosennym kebsie.

            Rozpływa się w ustach

            jak pąki róż w chrustach.

            Pod chrustem mróweczki

            niosą pyszne, soczyste bułeczki.

            Trafiły do Turka.

            Przyniosły też ogórka.

            Turek z ogórkiem poszli do farmera.

            Wymienił go za sera i poszli do Gesslera.

            Gessler ucieszony z kawałka sera.

            Zachciał kebaba – byle bez sera.

            Gessler zdziwiony. Pięć gwiazdek zasadził.

            Przeskoczył zwierzęta. Wyszedł.

            W Warszawie się osądził.

            Turek z gromadą kończą tę historię.

            Rymów im nie starczy w tej wiosennej przygodzie.

             

                  Wszyscy bardzo wytrwale pracowali nad swoim dorobkiem pisarskim. Mamy nadzieję, że jesteście zadowoleni z wyników konkursu oraz nagród. Jury starało się docenić Waszą nietuzinkową wrażliwość i kreatywność.

                       Serdecznie dziękujemy uczestnikom, którzy mieli odwagę wziąć udział w tym wiosennym przedsięwzięciu. Oby Wasza postawa była motywacją dla innych uczniów.

            (Dominika Gadzińska, red.)

             

          • Wesołych Świąt Wielkanocnych!

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice życzymy Wam:

            Wesołych, pełnych nadziei i wiary Świąt Wielkiej Nocy, spędzonych wśród kochającej rodziny

            przy wspólnym stole. Niech światło wielkanocnego poranka będzie zwiastunem samych

            szczęśliwych chwil, niech przyniesie nadzieję i sprawi, że w sercach zagości radość i pokój.

             

            Dyrektor oraz pracownicy

            Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie

          • "Piątek Nauki Zakątek"

          • 31 marca uczniowie całej szkoły wzięli udział w nietypowych zajęciach edukacyjnych. Zajęcia odbywały się w pracowniach: językowej, literackiej, fotograficznej, kulinarnej, artystycznej, doświadczeń, matematycznej, muzycznej, gimnastycznej i ogrodniczej. Uczniowie mieli zajęcia w grupach mieszanych z różnych klas, dzięki czemu młodsi i starsi uczniowie ćwiczyli współpracę międzyklasową. Warsztaty planowane są co miesiąc i pomagają w realizacji podstawy programowej w niekonwencjonalny sposób.

            M. Marcinkowska -Trela

          • ZDROWE ZĘBY MAMY - MARCHEWKĘ ZAJADAMY 🥕🥕🥕

          • 🪥🪥🪥😬😬😬🪥🪥🪥

            Każdy uśmiech dziecka jest piękny. Niestety nie każdy jest zdrowy. Dlatego też dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz Oddziału Przedszkolnego postanowiły walczyć z próchnicą. Dzieci w przedszkolu myją swoje ząbki codziennie. Mimo to należy dzieciom cały czas uświadamiać, jak ważne jest ich myślenie, działanie, jak ważna jest ich wiedza w walce z próchnicą i że wciąż należy utrwalać nawyk mycia zębów. W ramach akcji, pt.: "ZDROWE ZĘBY MAMY - MARCHEWKĘ ZAJADAMY" odwiedziła nas Pani Martyna Kowalska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łobzie, która przeprowadziła prelekcje na temat zdrowych zębów. Rozmawialiśmy między innymi o przyborach higienicznych, które wiążą się z higieną jamy ustnej, a także dzieci metodą „burzy mózgów” wybierały produkty żywnościowe, które służą zdrowiu jamy ustnej i zębów. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób dochodzi do choroby zębów – próchnicy oraz, że spożywanie słodkich pokarmów i częste podjadanie między posiłkami szkodzi zdrowiu zębów.🪥🪥🪥😁😁😁🪥🪥🪥

          • „Wokół Symboli Narodowych”

          • Uczniowie kl. II i III w listopadzie wzięli udział w VIII edycji konkursu ,, Wokół Symboli Narodowych,, organizowanych przez IPN Szczecin. Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych.

            Test zawierał 25 pytań, za które można było zdobyć 46 punktów. Największą liczbę punktów uzyskał uczeń klasy 3 Julian Waszyński -44 punkty.

             

            Pozostałe wyniki:

            Julia Kluska kl.2-41 punktów

            Antoni Parzyszek kl.3-41 punktów

            Maciej Borowik kl.3-40 punktów

            Błażej Stasiewicz kl.3-39 punktów

            Livia Daniel kl.3-38 punktów

            Gabriel Perka kl.2-26 punktów

            Nikola Gryczon kl.2 -24 punkty

            Brajan Wawrzyniak kl.2-18 punktów.

             

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Gratuluję uczniom wiedzy, postawy i dziękuję za udział w konkursie .Zapraszam do udziału w IX edycji za rok.

             

            Izabela Mieczaniec

          • „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!

          • „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!

            Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!” 

            🌸🌸🌸🐞🌞🌞🌞🐞🌸🌸🌸

            W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Dekorowaliśmy sale i wykonaliśmy panią wiosnę.Obserwowaliśmy pogodę, śpiewaliśmy i tańczyliśmy przy skocznej muzyce. Ubrani w piękne wiosenne kolory ruszyliśmy na „głośny spacer” na czele z Panią Wiosną oraz grzechotkami, które wykonaliśmy wspólnie w przedszkolu. Śpiewem i dobrym humorem wypędziliśmy Zimę, a przywitaliśmy piękną Wiosnę.

            🌸🌸🌸🌸🌸🌞🌞🌞🌸🌸🌸🌸🌸

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im.Ireny Sendlerowej w Starogardzie
        • Starogard 12 72-315 Resko Poland
        • mgr Ryszarda Czaban
        • +48 91 39 500 23, Fax: +48 91 39 500 23
    • Galeria zdjęć

        brak danych