• "SzkołaPamięta"

          • Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział u akcji Ministerstwa Oświaty i Edukacji - „Szkoła pamięta”. Jest to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. 

            Każda z klas oraz przedszkole i zerówka poszły na cmentarz

          • Pieczenie chleba

          • 20 października klasa 5 razem z klasą 8 pojechały na warsztaty pieczenia chleba w Radowie Małym. Na początku właściciel gospodarstwa Żurawi Krzyk opowiadał nam o starodawnych tradycjach pieczenia chleba. Następnie zabraliśmy się za wypiekanie swoich chlebów i bułeczek drożdżowych. Pierwsze uczyły się dziewczyny, w tym samym czasie chłopcy jeździli w beczkach ciągniętych przez traktor. Następnie chleb zaczęli piec chłopcy, a dziewczyny poszły zwiedzać okolicę.  Gdy nasze wypieki były gotowe, zjedliśmy je w oka mgnieniu. Wszyscy wrócili najedzeni i zadowoleni. 😀

                  Julia  Mroczek, Milena Bącal

          • POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W STAROGARDZIE W RAMACH IGRZYSK DZIECI WYGRANY WALKOWEREM

          • 19 października 2022 roku o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej w Starogardzie zorganizowano Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Dzieci. Do rywalizacji w turnieju nie przystąpiła żadna szkoła z powiatu łobeskiego prócz Naszej, w związku z czym wygraliśmy ten turniej walkowerem, a tym samym zdobyliśmy awans do zawodów regionalnych.

            Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

                      DZIEWCZĄTA

            • Maria Jewuła,
            • Zofia Góra,
            • Hanna Tymoszyńska.

            CHŁOPCY

            • Wiktor Kaciuba,
            • Kewin Wawrzyniak,
            • Michał Chomycz.

            Dziękujemy wszystkim Naszym zawodnikom, sędziom za zaangażowanie i chęć uczestnictwa w turnieju. 

             

          • Przedszkolaki z Punktu i Oddziału przedszkolnego z wizytą w gabinecie stomatologicznym

          • W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej oraz profilaktyki zdrowotnej przedszkolaki wybrały się 12 października na wycieczkę do gabinetu stomatologicznego pani doktor stomatolog Anny Wackoni – Bereżańskiej w Resku. Pani doktor przyjęła nas bardzo serdecznie. Pokazała wyposażenie gabinetu, opowiedziała o swojej pracy a następnie zaprosiła do rozmowy o tym, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej: jak często, jak długo oraz w jaki sposób prawidłowo zęby szczotkować a także, co jeść, aby były zdrowe i mocne (potrzebujemy dużo chrupania, gryzienia i żucia, ale nie słodyczy!). Okazało się, że lepiej jest nie płukać ust wodą po szczotkowaniu, aby dobroczynne składniki past przeznaczonych dla dzieci mogły dłużej działać. Przedszkolakom bardzo się spodobała możliwość wyszorowania zębów „wielkiej szczęce”. Życzliwość i poczucie humoru pani doktor sprawiły, że prawie wszystkie przedszkolaki chętnie zasiadły w fotelu dentystycznym, z uśmiechem godziły się na „przejażdżkę w górę” i dzielnie pozwoliły skontrolować stan uzębienia, oswajając się z narzędziami stomatologicznymi. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki wręczyły specjalne Podziękowanie a pani doktor obdarowała każdego upominkiem w postaci pasty, szczoteczki, kolorowanki oraz naklejki. Serdecznie dziękujemy pani doktor za umożliwienie nam wizyty, cenne wskazówki i przegląd stomatologiczny. Wesoła atmosfera tego spotkania z pewnością przyczyni się do zmniejszenia lęków dzieci przed kontaktem ze stomatologiem, wzmocni pozytywne skojarzenia i zachęci do regularnych wizyt. Dziękuję również Rodzicom: pani Paulinie Falko oraz pani Dorocie Lis za pomoc w opiece nad naszą gromadką.

            Iwona Lisowska

          • DZIEŃ JABŁKA W PUNKCIE I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Na początku października przedszkolaki oraz starszaki z Punktu i Oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Jabłka. Celem obchodów tego święta było promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do spożywania owoców jako ważnego składnika zbilansowanej diety. Jak wiadomo, Polska słynie na całym świecie ze swoich pysznych jabłek a jabłko można chyba uznać na nasz owoc narodowy. Tym bardziej warto mu poświęcić trochę uwagi. W tym dniu przedszkolaki odziane na czerwono, niczym rumiane jabłuszka, zdobywały wiedzę na temat cech, zalet i mocy zdrowotnych jabłek. Badaliśmy i określaliśmy kształt, wielkość, kolor, smak i zapach różnych odmian a także niektórych przetworów z jabłek, np. octu jabłkowego. Poznaliśmy budowę jabłka oraz prześledziliśmy cykl rozwoju jabłoni. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto jeść jabłka, o witaminach i innych cennych substancjach zawartych w jabłku: mikroelementach oraz błonniku, który oczyszcza nasz organizm. Słuchaliśmy wiersza J. Brzechwy pt. „Entliczek-pentliczek”, wymienialiśmy znane nam potrawy oraz przetwory z jabłek. Jabłko było także bohaterem zabaw ruchowych w tym dniu oraz pracy plastycznej inspirowanej wysłuchanym wierszem. W końcu nadszedł czas na degustację - były bardzo udane jabłkowe babeczki własnoręcznie przygotowane przez młodsze przedszkolaki oraz chrupanie jabłek, oczywiście wcześniej bardzo starannie umytych i koniecznie ze skórką aż do samego ogryzka. Doceniajmy to, co mamy na wyciągnięcie ręki - jedzmy jabłka codziennie!

            I. Lisowska

          • I MIEJSCE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W POWIATOWYM TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO W RESKU W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

          • 18 października 2022 roku o godz. 9.30 w Zespole Szkół w Resku, odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

            Do rywalizacji w turnieju przystąpili uczniowie klasy siódmej i ósmej z następujących szkół: SP Resko, SP Runowo Pomorskie, SP Starogard.

            Naszą szkołę reprezentowały następujące drużyny:

             drużyna dziewcząt :

            • Zuzanna Kaczor (kl. VII),
            • Wiktoria Głuchowska (kl. VIII),
            • Martyna Kopacewicz (kl. VII),

             drużyna chłopców:

            • Norbert Lorent (kl. VIII),
            • Michał Grabarek (kl. VIII),
            • Bartłomiej Roszkowski (kl. VIII).

            W turnieju dziewcząt i chłopców przeprowadzono system gry „każdy z każdym”. Wszyscy zawodnicy grali w grze indywidualnej i w grze podwójnej. Do końca turnieju toczyła się zacięta walka o zwycięstwo, a emocje udzielały się wszystkim graczom.

            W wyniku zaciętej rywalizacji, zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców zajęła miejsce pierwsze, zdobywając awans do zawodów regionalnych. Wszyscy nasi zawodnicy otrzymali złote medale oraz pamiątkowy dyplom.

                      Zawody odbyły się w przyjaznej, sportowej atmosferze, z zachowaniem zasad zdrowej rywalizacji i ducha fair play.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

             

          • WRZESIEŃ W PUNKCIE I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          •  

            Za nami pierwszy miesiąc roku szkolnego. Wrzesień dostarczył przedszkolakom wiele okazji do wesołej zabawy połączonej z nauką, zdobywania nowych doświadczeń rozwijających wrażliwość przyrodniczą, estetyczną, społeczną, umożliwiających poznanie wartości i norm, kształtujących nawyki i postawy. Już pierwsze dni przyniosły obietnicę radości i wielu przygód.

            Dzień Kropki (15 września) dodał nam wiary we własne talenty i umiejętności oraz pozwolił je zaprezentować. Dzień Przedszkolaka (20 września) spędziliśmy beztrosko i wesoło w Krainie Zabawy w Nowogardzie doskonaląc naszą sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Udało się nam również obcować z prawdziwą Sztuką. Wybraliśmy się (22 września) do Gryfickiego Domu Kultury na spektakl teatralny Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt.: „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Przedstawienie ogromnie nas zachwyciło pokazując znaczenie przyjaźni, wartość przyrody oraz siłę miłości w rodzinie - również w świecie zwierząt. Powitanie Jesieni (23 września) nauczyło nas dostrzegać piękno i zmienność przyrody o tej porze roku, wielozmysłowo poznawać hojność jej darów a potem nasze wrażenia wyrażać w pracach plastycznych. Z zapałem tropicieli włączyliśmy się do corocznej akcji Sprzątania świata, ponieważ rozumiemy potrzebę i obowiązek dbania o nasze najbliższe otoczenie i całą Planetę a także dobrze znamy się na segregacji odpadów. W Dniu Głośnego Czytania słuchaliśmy z wielką uwagą naszych ulubionych utworów literackich. Wrzesień zakończyliśmy obchodami Dnia Chłopaka, w którym nasi mali, ale jakże sprytni, chłopcy szlachetnie rywalizowali między sobą w różnych sprawnościowych i zręcznościowych konkurencjach robiąc ogromne wrażenie na swoich koleżankach.

             

            I. Lisowska

          • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie z wizytą w Liceum Ogólnokształcącym w Resku

          • 18 października udaliśmy się na wycieczkę do Reska. Celem naszego wyjazdu było uczestnictwo w warsztatach naukowych, zorganizowanych w Liceum Ogólnokształcącym przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

            Na początku naszej wyprawy udaliśmy się na cmentarz, na Kwaterę Wojenną. Wysłuchaliśmy krótkiej pogadanki na temat historii tego miejsca i zapaliliśmy znicze przed pomnikiem upamiętniającym poległych w czasie walki o wyzwolenie Reska w 1945. Następnie mieliśmy okazję przyjrzeć się panoramie Reska – ze stoku cmentarza roztacza się widok na całe miasto. Znaleźliśmy też czas na zabawę na placu zabaw. Przed godziną 11.00. rozpoczęły się warsztaty w Liceum Ogólnokształcącym. Panie z Centrum Kopernika wyjaśniły nam zasady przebywania w sali naukowej i przez godzinę korzystaliśmy ze wszystkich urządzeń. Każdy z nas, samodzielnie mógł przeprowadzić doświadczenia i świetnie się przy tym bawić – magiczne okulary zmieniające rzeczywistość, klocki niedające się ułożyć, ruchome obrazy – wszystko to było bardzo ciekawe.

            Czas spędzony w Resku okazał się przyjemny. Pogoda dopisała i spacer po mieście przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Atrakcje przygotowane przez Centrum Nauk Kopernik cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Nie tylko odwiedziliśmy miejsca ważne dla historii naszego regionu, ale przekonaliśmy się też,  że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda.

            Uczniowie z klasy IV, VI i VII

          • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie

          • Październik to miesiąc, w którym obchodzimy święto, zwane Dniem Nauczyciela. Z tej okazji cała nasza szkoła brała udział w uroczystym apelu. Na uroczystość - 14 października,  zostali zaproszeni goście: Burmistrz Reska, pan Arkadiusz Czerwiński, Inspektor do Spraw Oświaty i Zdrowia, pani Mariola Słodkowska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Resku, pan Jan Czaban.

            Podczas apelu pan Arkadiusz Czerwiński wręczył Nagrody Burmistrza. Otrzymały je:  pani Judyta Jędrzejczak, pełniąca funkcję pedagoga szkolnego oraz pani dyrektor, Ryszarda Czaban. Część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły wzbudziła zachwyt publiczności. Uczniowie wspaniale recytowali wiersze, a gala jabłkowo - oskarowa wywołała uśmiech na każdej twarzy. Nie mogło zabraknąć życzeń i prezentów dla pracowników szkoły, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Po uroczystości uczniowie rozjechali się do domów, a pracownicy szkoły udali się na poczęstunek.

            Pięknie udekorowana hala, wystrojeni uczniowie i wspaniała atmosfera podczas apelu - oto jak powinno wyglądać święto szkoły i wszystkich pracowników w niej pracujących.

             

            Elwira Warnke

          • Uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie Uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łabuniu Wielkim

          • Dzięki uprzejmości Pani Joanny Winiarek uczniowie klasy 5 w dniu 11 października br. mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej. Klasa została podzielona na dwie grupy do pracy warsztatowej. Jedna grupa z Pracownikami oraz Uczestnikami warsztatów miała możliwość zrobienia kartek okolicznościowych, zaś druga grupa mierzyła się z wykonaniem aniołów z gliny. Po wykonanej pracy w poszczególnych salach terapii grupy zamieniły się zadaniami, żeby wszyscy uczniowie mieli możliwość wykonania zarówno aniołów z gliny, jak i kartek okolicznościowych. Obecność Naszych Uczniów na tychże warsztatach wśród osób niepełnosprawnych niesamowicie wpłynęła na postawę dzieci. Wyciszyły się bardzo, stonowały emocje i skupiły się na jak najlepszym wykonaniu powierzonego im zadania.

            Po skończonej pracy wszyscy zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek oraz dostaliśmy prezent własnoręcznie wykonany przez uczestników terapii:).

            Dziękujemy za tak miłe przyjęcie i chwilę wytchnienia od obowiązków szkolnych.

          • Dzień Chłopaka w Starej Dobrzycy

          • 30 września klasa 8 pojechała na wycieczkę do Starej Dobrzycy z okazji dnia chłopaka. Rodzice wraz z uczennicami zorganizowali ognisko i zabawy integracyjne, m.in. gra na uważność, tajemniczy morderca i wypadające kulki. W wolnym czasie wybraliśmy się na grzyby. Chłopcy byli bardzo szczęśliwi i zadowoleni. Do domu wrócili uśmiechnięci i najedzeni.

            P.S. Czekamy na 8 marca! ;)

            Dziewczyny z klasy 8

          • Dyniowy konkurs

          • 7 października Samorząd Uczniowski zorganizował matematyczny konkurs dla młodszych kolegów z klas 1-3 oraz przedszkolaków i zerówiaków. Konkurs polegał na oszacowaniu wagi dyni, którą każdy uczestnik konkursu brał na ręce. Następnie odbyło się ważenie dyni-  niecałe 3 kg.  Zwycięzcy oraz uczestnicy zostali nagrodzeni cukierkami. Umiejętność szacowania jest bardzo ważna w nauce matematyki. Szacowanie może być trudne  a jednocześnie bardzo potrzebne w codziennym życiu. Nie podajemy np. swojego wzrostu z dokładnością do 1 milimetra, tylko z dokładnością do 1 centymetra. Większe odległości, na przykład odległości między miastami podajemy z dokładnością do 1 kilometra. Idąc na zakupy, przygotowujemy kwotę „mniej więcej” tyle, ile potrzebujemy na  nasze zakupy.Zachęcajmy zatem dzieci do ćwiczeń i zabaw, które pozwolą uczyć się szacować!

            Magda Marcinkowska-Trela

          • Dzień Chłopaka w naszej klasie

          • W klasie 4 mamy tylko jednego chłopca, który w piątek, 30 września obchodził swoje święto. Mikołaj otrzymał od dziewczynek pamiątkowe, klasowe zdjęcie, dyplom super chłopaka i ogromną czekoladę. Przy słodkościach i napojach spędziliśmy mile wspólny czas – było sporo śmiechu, żartów i rozmów.

            Klasa 4

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • W piątek, 30 września 2022, odbyły się w naszej Szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w ktorym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny. Wybory poprzedziła kampania, w czasie której kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, a na nich umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania. Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas 4-8 mógł oddać jeden głos na przygotowanych kartach wyborczych. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Nowy skład Samorządu Uczniowskiego jest następujący: Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Julia Mroczek Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Zuzanna Bieńczak Członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego - Amelia Kasicka, Kamila Jelonek, Zofia Góra, Alicja Minko. Wszystkim uczniom dziękujemy za oddanie głosu, a nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz społeczności.

            Opiekun SU, Magda Marcinkowska -Trela

          • Grzybobranie w Orzeszkowie

          • 29 września 2022 roku, uczniowie z klasy III i IV, wraz z wychowawczyniami - paniami Izabelą Mieczaniec i Elwirą Warnke, udali się na wycieczkę do lasu. Celem wycieczki  było nazbieranie, jak największej ilości grzybów, rozpoznawanie tych jadalnych i trujących oraz wspólna zabawa na świeżym powietrzu.

            Orzeszkowo przywitało nas pochmurnym niebem, ale pełni zapału wyruszyliśmy do lasu. Okazało się, że udało nam się nazbierać całkiem sporo grzybów . Przeważały maślaki, ale nie zabrakło kurek, miodówek, podgrzybków, kani i oczywiście borowików. Nasze koszyki nie mieściły całych zbiorów. Po udanym grzybobraniu czekało na nas ognisko, przygotowane przez Pana Podleśniczego, Dariusza Waszyńskiego. Zjedliśmy pyszne kiełbaski, ciasteczka i mogliśmy się wspólnie pobawić. Następnie przywitaliśmy Panią Leśniczy, Mirosławę Wojnicz, która rozdała nam prezenciki -  „leśne” breloczki. Pani Mirosława zaglądała do naszych koszyków i pomogła nam w określeniu rodzaju znalezionych grzybów. W związku ze Światowym Dniem Głośnego Czytania odczytała nam też fragment książki „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. W między czasie mogliśmy na kartonikach odnaleźć znalezione przez nas okazy – były to obrazki przedstawiające grzyby mogące pojawić się w naszych lasach -  zarówno te, które warto zbierać, jak i te, których nie wolno nam zrywać.

            Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Czas wyjazdu okazał się wspaniałą lekcją. Spędziliśmy kilka godzin na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody leśnej i odwiedziliśmy miejsce, gdzie wcześniej większość z nas nie była. Jeszcze raz dziękujemy Nadleśnictwu Resko, a w szczególności pani Mirosławie Wojnicz i Dariuszowi Waszyńskiemu za ugoszczenie nas w Leśnictwie Orzeszkowo.

             

            Izabela Mieczaniec i Elwira Warnke

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im.Ireny Sendlerowej w Starogardzie
        • Starogard 12 72-315 Resko Poland
        • mgr Ryszarda Czaban
        • +48 91 39 500 23, Fax: +48 91 39 500 23
    • Galeria zdjęć

        brak danych