Sprawdzian ósmoklasisty 2021 już za nami!
26 maja - Dzień Matki
- 8
Dzień 26 maja – Święto Matki – to jedno z najpiękniejszych, a z pewnością, najbardziej osobiste święto w roku. Matka – to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości, również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie nie zapomnieli o swoich mamach. Swoją szczególną wdzięczność wyrazili w słowach piosenki, życzeń oraz drobnych upominkach.
31 maja 2021r. - "Światowy Dzień Bez Tytoniu"
Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym, ani też nic nie wskazuje na to, aby dalsze badania naukowe miały go określić. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca.
Każdy papieros kosztuje 11 minut życia!
Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:
- Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
- Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
- Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.
Pierwsza lekcja chemii po lockdownie
- 5
Uczniowie kl. VII SP im. I. Sendlerowej w Starogardzie, na pierwszej lekcji chemii po lockdownie, wykonywała samodzielnie doświadczenia, w których badała odczyn roztworu. Używaliśmy do badania oranżu metylowego, fenoloftaleiny, płynu Helliga, błękitu bromotymolowego. Było wiele zachwytów gdy udało się zmienić barwy wskaźników dzięki kwasom i zasadom.To była zupełnie inna lekcja o wiele ciekawsza niż zajęcia na teamsie:-)
Natomiast klasa 8, poznawała skład chemiczny lodów "Ekipa". Badania przeprowadzone zostały organoleptycznie, czyli za pomocą zmysłów - smaku, węchu, dotyku, wzroku i słuchu ;)
Wycieczka do Nadleśnictwa Resko
12 maja 2021 r. uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie uczestniczyli w wycieczce do Nadleśnictwa w Resku. Wycieczka zorganizowana została przy ogromnej pomocy Nadleśnictwa Resko. Przemili pracownicy byli dla nas przewodnikami. Uczniowie brali udział w ciekawej lekcji przyrody, było również wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku oraz zabawy edukacyjne na świeżym powietrzu. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pełni wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły.
Szkolny konkurs inspirowany życiem i działalnością Ireny Sendlerowej
- 8
12 maja mija kolejna rocznica nadania szkole imienia. W związku z tą rocznicą w kwietniu, w naszej szkole został ogłoszony konkurs historyczny inspirowany życiem i działalnością Ireny Sendlerowej. Celem konkursu była: popularyzacja wiedzy o Irenie Sendlerowej, rozbudzanie u uczniów aktywności artystycznej oraz rozwijanie umiejętności cyfrowych. Konkurs był przeznaczony dla wszystkich uczniów . Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego stworzyły prace grupowe, pozostali uczniowie otrzymali do wykonania następujące zadania:
Zadanie dla uczniów z klas I - V
- Wykonaj medal dla Ireny Sendlerowej (technika wykonania dowolna, format pracy dowolny)
Zadanie dla uczniów z klas VI-VIII
- Wykonaj komputerową mapę myśli związaną z życiem i działalnością Ireny Sendlerowej.
A oto wynik konkursu:
1. Liliana Mroczek, klasa 3
2. Lena Perka, klasa 3
3. Michał Grabarek, klasa 6
4. Gabrysia Wachnik, klasa 8
Gratuluję zwycięzcom - czekają na Was dyplomy i nagrody książkowe.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za nadesłane prace.
Elwira Warnke
12 maja - Dzień Patrona - Ireny Sendlerowej
- 19
Drodzy Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie
12 maja 2021 roku mija czwarta rocznica nadania imienia naszej szkole. Od czterech lat jesteśmy częścią społeczności szkół, których patronem jest Irena Sendlerowa. Nasza Patronka nie chciała, by nazywać ją bohaterką. Mówiła, że wszystko co robiła, robiła z potrzeby serca, z chęci niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Za swoją działalność, za ratowanie istnień ludzkich, była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, której nie otrzymała. Twierdziła, że jej „Noblem” jest młodzież, czyli Wy Drodzy Uczniowie.
W dniu naszego święta życzę, aby życie i postawa Ireny Sendlerowej były dla nas drogowskazem w tworzeniu szkolnej rzeczywistości, w kształtowaniu serc, umysłów i talentów.
Wyniki Szkolnego Konkursu Poetyckiego "SZKOŁA I JEJ UCZNIOWIE"
Szkolny Konkurs Poetycki - prezentacja utworów
Szkolny Konkurs Poetycki - prezentacja utworów
Szkolny Konkurs Poetycki - prezentacja utworów
Szkolny Konkurs Poetycki - prezentacja utworów
Szkolny Konkurs Poetycki - prezentacja utworów
Szkolny Konkurs Poetycki - prezentacja utworów
Sukcesy naszych małych artystów z Punktu i Oddziału Przedszkolnego
- 12
6 maja w Miejskim Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w Resku został rozstrzygnięty II konkurs plastyczno-literacki pt. „Kubuś Puchatek na cztery pory roku - WIOSNA", pod Patronatem Starosty Łobeskiego. Do konkursu przystąpiło pięć placówek oświatowych: Dobra, Łobez, Starogard, Radowo Małe oraz Resko. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: 3 - 4 latki oraz 5 - 6 latki.
W konkursie docenione zostały prace naszych przedszkolaków:
- KONKURS PLASTYCZNY 3-4 LATKI
I m-ce KRETOWICZ ZOFIA - STAROGARD
II m-ce TRELA FILIP - STAROGARD
III m-ce PERKA LAURA - STAROGARD
WYRÓŻNIENIA:
II m-ce BOROWIEC BARTOSZ - STAROGARD
- KONKURS PLASTYCZNY 5-6 LATKI
I m-ce WIATER MAJA - STAROGARD
II m-ce ANTONIK LILA - STAROGARD
III m-ce SKARBIŃSKI MACIEJ - STAROGARD
WYRÓŻNIENIA:
II m-ce WALKOWIAK MARIA - STAROGARD
- KONKURS LITERACKI 3-4 LATKI
I m-ce PERKA LAURA - STAROGARD
III m-ce NOWOSIELSKI WOJCIECH – STAROGARD
WYRÓŻNIENIA:
I m-ce BOROWIEC BARTOSZ – STAROGARD- KONKURS LITERACKI 5-6 LATKI
II m-ce PERKA GABRIEL – STAROGARDLaureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, pozostałe przedszkolaki, które brały udział w konkursie otrzymali podziękowania oraz upominki, które wręczyła Dyrektor Szkoły Ryszarda Czaban.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a tym, którzy jeszcze nie odkryli swoich możliwości, gorąco do tego zachęcamy!
Dziękujemy Rodzicom, którzy nigdy nie zawodzą i w chwilach ważnych dla swoich pociech,
zawsze im towarzyszą.
Małgorzata Niedźwiedzka
Iwona Lisowska
- KONKURS PLASTYCZNY 3-4 LATKI
Święto Flagi w Punkcie Przedszkolnym
- 2
„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste - po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego samodzielnie wykonały z papieru flagę Polski, którą z radością zabrały ze sobą by udekorować swoje mieszkania na nadchodzące święta państwowe. Oprócz wykonania flagi, dzieci nauczyły się wiersza - „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego i dumnie wyrecytowały.
Majowe święta były dla nich lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.
M.N.
Święta majowe
Ostatni tydzień minął uczniom na przygotowaniach do uczenia świąt majowych. Podczas lekcji w klasach I-III oraz na historii w klasach IV-VIII nauczyciele przekazywali uczniom informacje o 1,2,3 maja. Działania te miały na celu kształtowanie u uczniów szacunku dla własnego państwa oraz rozwijanie poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi. Na zajęciach pojawiły się prezentacje, filmy dydaktyczne oraz zadania ''patriotyczne". Nie zabrakło wizyty w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie otrzymaliśmy garść informacji o Konstytucji 3 maja. Uczniowie przygotowywali też prace plastyczno - techniczne nawiązujące swą symboliką do barw narodowych.
A oto garść faktów:
1 maja – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
2 maja – od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej. 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 Maja – Święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.
Elwira Warnke
Akcja Żonkil
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie włączyli się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu tego powstania - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Wychowawcy z klas I-III przeprowadzili zajęcia w swoich klasach , prezentując uczniom materiały edukacyjne przygotowane przez organizatorów akcji. Uczniowie z klas IV-VIII podczas lekcji historii oglądali filmy dydaktyczne i rozwiązywali karty pracy dotyczące getta i walki ludności żydowskiej. Ponadto wszyscy uczniowie wykonywali żonkile z papieru - symbol akcji.
Dumni patrioci z Oddziału Przedszkolnego pozdrawiają z okazji Majowych Świąt Narodowych
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w zakładce” Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi . Warto sobie je przypomnieć.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
Archiwum Aktualności