• Bal karnawałowy

          • Bal karnawałowy  to miła, pełna wrażeń, dźwięków, kolorów i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci bo dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, 27 stycznia 2023.Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej  pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć policjantów, księżniczki, Minionki, Avatary i SuperManów…nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.Kolejny bal karnawałowy już za rok.

            Magda Marcinkowska-Trela 

          • Podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2022/2023

          • 26 stycznia 2023 roku o godzinie 10.00 wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zebrali się w sali gimnastycznej, aby podsumować osiągnięcia uczniów w pierwszym półroczu nauki. Najlepsi uczniowie klas I - III otrzymali za włożony wysiłek dyplomy oraz gratulacje od wychowawców i Pani Dyrektor. Uczniowie klas IV - VIII, oprócz dyplomów oraz gratulacji otrzymali również stypendium naukowe. Kwota stypendium uzależniona była od uzyskanej średniej ocen. Najlepsi sportowcy w szkole również za włożony wysiłek i reprezentowanie szkoły na zawodach sportowych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz stypendium sportowe.

          • Szkolny Konkurs Recytatorski w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie

          • W styczniu 2023 roku w Szkole Podstawowej w Starogardzie odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Laureaci tego konkursu wystąpią na Powiatowym  Konkursie Recytatorskim w  Łobzie. Uczniowie z klas I-III recytowali przed komisją po 2 wiersze, natomiast uczniowie z klas IV-VIII - wiersz + fragment prozy. 

            Po długich i pełnych emocji  naradach wyłoniono zwycięzców.  Laureatami konkursu zostali:

            • I miejsce: Emil Wujciów  (uczeń klasy II),
            • I miejsce : Julian Waszyński  (uczeń klasy II),
            • wyróżnienie: Julia Kluska (uczennica klasy II)

            Pozostali uczestnicy to: Paulina Szycko, Wiktoria Lewińska, Miłosz Bącal, Jowita Kornobis.  Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i słodkości. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz słodki upominek.

            Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach konkursu recytatorskiego.

             

            Organizatorki konkursu -  Renata Gojlik i Elwira Warnke

          • REALIZACJA PROGRAMU „MALI WIELCY ODKRYWCY” W ODDZIALE I PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM

          • Na początku stycznia przedszkolaki rozpoczęły zabawę w Odkrywców blokiem tematycznym: „Wynalazek kołem się toczy”. Tematem pierwszych zajęć był zegar i czas. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film wprowadzający w tematykę a następnie wysłuchały pogadanki na temat sposobów mierzenia czasu dawniej i dziś. Oglądały różne rodzaje zegarów na ilustracjach oraz prawdziwe czasomierze. Obserwowały mechanizm odmierzania czasu na przykładzie prostych modeli zegara wodnego i świecowego, zegara słonecznego i klepsydry. Wiele radości dostarczyła dzieciom zabawa w „żywy zegar”, dzięki której lepiej zrozumiały zasadę odczytywania i „ustawiania” pełnych godzin oraz zapamiętały układ tarczy zegarowej oparty na kole. Starszaki oraz ich młodsi koledzy wykonali papierowe modele zegarów z ruchomymi wskazówkami, które wspaniale posłużyły do ćwiczeń w ustawianiu godzin. Na kolejnych zajęciach starszaki zajmowały się eksperymentami z wprawianiem w ruch różnego rodzaju kół, krążków, walców, piłek, kulek oraz przedmiotów o nieregularnych kształtach. Sprawdzały także, co pomaga przedmiotom w toczeniu się i jak można sobie pomóc w transporcie ciężarów-toczyły po walcach. Przed nami jeszcze wiele ciekawych odkryć podczas realizacji programu.

            I. Lisowska

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • To ważny temat w czasach, kiedy telefon, tablet, komputer staje się nieodłącznym elementem dziecięcej rzeczywistości a fonoholizm kolejną pułapką na rozwijające się umysły. Uświadamianie rodzicom, ale też dzieciom zagrożeń oraz konsekwencji niekontrolowanego i nadmiernego przebywania w świecie cyfrowym jest palącą koniecznością.

            Na zajęciach stworzyliśmy sieć, która pomogła nam troszkę lepiej zrozumieć, jak działa internet. Oglądaliśmy obrazki i zastanawialiśmy się, do czego pożytecznego można wykorzystywać urządzenia ekranowe. Wiemy, że oprócz oczywistych zalet, w internecie jest sporo niebezpieczeństw. To nieprawdziwe treści, nieodpowiednie treści, za długie używanie, przykre komentarze, niebezpieczne kontakty. Omówiliśmy je w sposób odpowiedni dla naszego wieku, wrażliwości i rozumowania. Najważniejsza nauka z zajęć jest taka, aby o wszystkim, co nas wystraszy, przerazi, niemile zaskoczy, zawstydzi, zasmuci podczas korzystania ze smartfonu, tabletu bądź komputera, mówić Rodzicom, Dziadkom albo innym zaufanym osobom - na przykład Paniom w szkole. Graliśmy również w gry na stronie Necio.pl. skierowanej do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęconej bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Wiemy jednak, że nie powinniśmy ani codziennie, ani zbyt długo przesiadywać przed ekranami cyfrowymi, ponieważ źle to działa na nasze mózgi, mowę, emocje, samokontrolę, koncentrację, zmysł wzroku oraz sprawność fizyczną. W tym dniu wystąpiliśmy w piżamach z okazji szkolnego Dnia Piżamy, ale my zapamiętaliśmy, że piżama i niebieskie światło ekranu to bardzo złe połączenie dla głębokiego, regenerującego snu.

            I.Lisowska

          • Piątek trzynastego

          • Trzynasty stycznia, który w tym roku wypadł w piątek, był w naszej szkole nietypowym dniem. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele, przyszli do szkoły w piżamach, kapciach, szlafrokach i kocykach!  Taki dzień na wesoło to świetny sposób na integrację - podczas przerw słuchaliśmy muzyki a na koniec lekcji mogliśmy zagrać w gry planszowe.

          • WYJAZD UCZNIÓW Z KLAS 4-8 NA PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "BALLADYNA"

          • 19 stycznia uczniowie z klas 4-8, wraz z paniami: Dorotą Lis i Elwirą Warnke udali sie do Gryfic na przedstawienie pt.: "Balladyna".  Wydarzenie miało miejsce w Gryfickim Domu Kultury.

            Tekst Juliusza Słowackiego to historia  dwóch sióstr, Aliny  i  Balladyny, które rywalizują o miłość księcia Kirkora - jednak właśnie ta miłość doprowadza je do wielkiej tragedii. Na scenie pojawiły sie wszystkie postaci dramatu, szczególnie widzom do gustu przypadł Grabiec - nieporadny i flejtuchowaty. Efekty specjalne, kostiumy i rekwizyty  sprawiły, że przedstawianie to oglądało sie z wielkim przejęciem i zainteresowaniem.

          • Zagrożenia wynikające z używania napoi energetycznych przez dzieci i młodzież

          • Czym są napoje energetyzujące?

            • W skład napojów energetyzujących wchodzą takie składniki, jak: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, substancje aromatyzujące, dwutlenek węgla, substancje konserwujące i regulatory kwasowości. Ponadto, w zależności od producenta, ekstrakt z guarany, glukuronolakton czy wyciągi z ziół (np. żeń-szeń i miłorząb japoński).
            • Wartość energetyczna napojów energetyzujących wynosi około 45 kcal/100 ml, a zawartość cukrów prostych około 10 g/100 ml napoju. W Polsce zawartość kofeiny w napojach energetyzujących wynosi najczęściej 80 mg/250 ml, tauryny – w granicach 500–1000 mg/250 ml.

            Szkodliwy wpływ napojów energetyzujących na zdrowie dzieci

            • Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci.
            • Duża dawka cukrów prostych może być czynnikiem rozwoju insulinooporności, która z kolei może doprowadzić do otyłości i cukrzycy.
            • Napoje energetyczne zawierają dużą ilość węglowodanów, co wpływa niekorzystnie na stan szkliwa zębów. Dodatkowo badania przeprowadzone przez Cavalcanti i wsp. na 9 przebadanych napojów energetycznych pod kątem oceny pH kwasowości, pokazują, że wszystkie 9 przebadanych napojów energetyzujących charakteryzuje się wysokim stopniem kwasowości, co w połączeniu z wysoką zawartością węglowodanów nieredukujących prowadzi do erozji szkliwa, czyli utraty tkanek twardych zęba.
            • Duża zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania, mogą powodować: pobudliwość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. Według WHO nadmierne spożycie kofeiny może wiązać się także z zaburzeniami umysłowymi i zaburzeniami w zachowaniu.,
            • Krótkotrwały „zastrzyk energii” w postaci napoju energetyzującego nie może być obojętny dla organizmu człowieka. Otóż po przypływie energii może pojawić się nagłe osłabienie, senność, znużenie i apatia.
            • Kolejnym minusem spożywania napojów energetyzujących jest skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości, co prowadzi do przemęczenia i osłabiania organizmu. Dotyczy to głównie dzieci w wieku szkolnym. Otóż badania amerykańskie pokazały, że aż 73% młodzieży (12-18lat) spożywa co najmniej 100mg kofeiny codziennie. U tych dzieci odnotowano spadek aktywności na zajęciach, co przełożyło się na negatywne wyniki w nauce oraz zaburzenia nastroju. Reasumując napój energetyzujący, który z założenia miał dać siłę do nauki przyniósł zupełnie odwrotny efekt. Dlatego też warto podkreślić jeszcze raz, że napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie do spożycia przez osoby dorosłe. Kanadyjscy naukowcy wyliczyli dzienną zalecaną dawkę kofeiny dla dzieci w przedziale od 6 do 12 roku życia, adekwatnie dla dzieci młodszych około 45mg do maksymalnie 85mg dziennie dla dzieci starszych.
            • Napoje energetyzujące to źródło sztucznych dodatków, począwszy od błękitu brylanowego, a skończywszy na benzoesanie sodu. Sztuczne dodatki nie są korzystne dla zdrowia człowieka, mogą powodować mdłości, wymioty, bóle brzucha, a częste ich spożycie może przyczynić się do rozwoju wielu chorób przewodu pokarmowego, np. wrzodów żołądka.
            • Częstym błędem popełnianym przez ludzi jest spożywanie napojów energetycznych w celu zaspokojenia pragnienia. Warto zaznaczyć, że napoje te nie nawadniają organizmu i nie powinno się ich spożywać w takim celu

            Grupą szczególnego ryzyka są dzieci z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami nerek, wątroby, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie.

            Oprócz wspomnianych zdarzeń sercowych często odnotowuje się także incydenty neurologiczne, związane ze spożywaniem energetyków. Ryzyko niebezpiecznych powikłań związanych ze spożywaniem energetyków rośnie w połączeniu tego rodzaju napojów z alkoholem, narkotykami, konopiami indyjskimi, tytoniem czy farmaceutykami.

            Przykładem takich incydentów są problemy psychiczne, które często występują po połączeniu tych napojów właśnie z alkoholem.

             

            Źródła:

            1. https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/szkodliwa-energia-czyli-dlaczego-napoje-energetyzujace-nie-sa-dla-dzieci/
            2. https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/napoje-energetyzujace-znaczacym-zrodlem-kofeiny-w-diecie-dzieci/
            3. https://biotechnologia.pl/farmacja/jak-bardzo-szkodliwe-dla-zdrowia-sa-napoje-energetyzujace,21300  
            4. https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/napoje-energetyzujace-co-to-takiego/
          • GRYPA- co warto wiedzieć ?

          •  

            Grypa – jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesiennozimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami, a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań na grypę i infekcji grypopodobnych. Rozpoznany w 2009 roku nowy wariant wirusa grypy A/H1N1, który wywołał ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia w dniu 11 czerwca 2009 roku pandemię grypy na świecie, jest obecnie jednym z trzech dominujących szczepów wirusa grypy krążących w populacji ludzkiej. Badania wirusologiczne ujawniły, że około 60-80% zachorowań na grypę jest spowodowanych wirusem grypy A/H1N1 obok innych wirusów grypy typu A (np. A/H3N2) i B będących czynnikiem etiologicznym grypy sezonowej.

            Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

            Grypę od zwykłego przeziębienia odróżnia nie tylko bardzo gwałtowny przebieg, ale również niebezpieczne powikłania. Wirus grypy atakuje i niszczy błonę śluzową układu oddechowego oraz przenika do krwi, co powoduje dolegliwości w całym organizmie. Dolegliwości związane z przeziębieniem rozwijają się stopniowo. Cechy charakterystyczne przeziębienia to zazwyczaj: stany podgorączkowe (poniżej 38 stopni), męczący kaszel, katar, ból gardła, rzadko występują bóle głowy. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania: • objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia; • objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i kataru (zwykle o niedużym nasileniu), bólu w klatce piersiowej; • u małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny - obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

            W jaki sposób zakażamy się grypą?

            Przekazywanie wirusa pomiędzy ludźmi odbywa się niezmiernie łatwo - wystarczy bowiem przebywanie z osobą zarażoną i obecność wirusa w kropelkach śliny czy wydzieliny z nosa, które łatwo rozprzestrzeniają się podczas kichania czy kasłania. Okres wylęgania trwa od 1 do 4 dni (zwykle 1-2 dni), następnie pojawiają się charakterystyczne objawy. Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać przez 3 do 5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.

            Kto jest szczególnie narażony na zakażenie?

            Do grupy osób szczególnie podatnych na zakażenie należą: dzieci poniżej 2 r.ż., kobiety w 2 lub 3 trymestrze ciąży, osoby powyżej 60 r.ż., chorujące na choroby przewlekłe takie jak: choroby serca lub płuc, cukrzycę, zaburzenia czynności nerek, osoby po przeszczepach i zakażone wirusem HIV.

            Leczenie oraz najczęstsze powikłania

            Leczenie grypy trwa około tygodnia, jednak osłabienie może być odczuwane nawet do kilku tygodni po zakończeniu choroby. Leczenie objawów grypy ma na celu złagodzenie objawów zapalenia dróg oddechowych, a przede wszystkim bólu i gorączki. Choremu należy podawać leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz leki łagodzące kaszel. W leczeniu niepowikłanych przypadków grypy należy unikać antybiotyków. Grypę i przeziębienie wywołują wirusy, na które antybiotyki nie działają, dlatego antybiotyk w ich leczeniu nie jest potrzebny. Skutki powikłań pogrypowych występują niejednokrotnie już po paru dniach lub paru tygodniach od zakażenia. Najczęstsze powikłania grypy to:

            • zapalenie oskrzeli i płuc,
            • zapalenie ucha środkowego mogące prowadzić do częściowej utraty słuchu,
            • zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,
            • zapalenie krtani i tchawicy,
            • zapalenie mięśni,
            • niewydolność nerek,
            • Zespół Guillaina-Barrego
            • zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, Każdego roku z powodu ciężkiego przebiegu grypy i występujących powikłań, pewien odsetek chorych wymaga hospitalizacji
            • najczęściej z powodu zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych, a także rejestruje się zgony.

            Jak uniknąć choroby?

            Chcąc uchronić się przed zachorowaniem na grypę przestrzegaj poniższych zasad: • zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie, a także w trakcie trwania sezonu grypowego, • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową, • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, • jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby, • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia, • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym - zwłaszcza podczas dłuższych podróży, • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń, • przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza.

            W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów. W sezonie epidemicznym ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności bezwzględne przestrzeganie higieny rąk, higieny kaszlu, kontaktów z zakażonymi oraz częste i dokładne wietrzenie pomieszczeń. Niezwykle ważne jest również unieszkodliwienie źródła zakażenia - izolacja chorych (reżim domowy i ograniczenie kontaktów).

            Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem na grypę jest szczepienie.

            Szczepienia zalecane są przez międzynarodowe organizacje zdrowotne, m.in. WHO, a także polskie instytucje, takie jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a jeśli do niego dojdzie – łagodzi przebieg choroby. Wirusy grypy mutują, dlatego aby jak najlepiej ochronić się przed zachorowaniem, należy się szczepić co roku. Szczepienie przeciw grypie to pojedyncza dawka szczepionki, podawana podskórnie lub domięśniowo, zazwyczaj w mięsień naramienny. Odporność poszczepienna powstaje już 2 tygodnie po szczepieniu i utrzymuje się niemal 12 miesięcy i zapewnia ochronę w sezonie epidemicznym. Dlatego też warto zdecydować się na nią już we wrześniu/ październiku. Wówczas będzie nas chroniła przed grypą aż do marca, gdy średnio kończy się sezon zachorowań. W Polsce sezon grypy przypada między grudniem a kwietniem. Szczyt zachorowań następuje zwykle w lutym i marcu. Zaszczepić się można w dowolnym momencie (im wcześniej, tym lepiej), ale pod warunkiem, że w danym sezonie nie chorowaliśmy na grypę. Zwykle szczepienia wykonuje się w okresie jesiennym przed okresem wzmożonych zachorowań na grypę, jednak wskazane jest również szczepienie podczas sezonu zachorowań. W przypadku osób, które nie zostały zaszczepione jesienią, nadal jest uzasadnione aby zaszczepić się w okresie wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje ryzyko zachorowania na grypę. We wrześniu rozpoczął się kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Po podaniu szczepionki układ odpornościowy (naturalny system obronny organizmu) wytwarza własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Żaden ze składników szczepionki nie może wywołać grypy. Co jakiś czas w gazetach, internecie, telewizji, pojawiają się doniesienia o powikłaniach po szczepieniach. Owszem, takowe istnieją. W przypadku omawianego szczepienia są to głównie: zaczerwienienie, obrzęk w okolicy wkucia, stan podgorączkowy, złe samopoczucie, ból mięśni i stawów, czasem nudności. Inne powikłania są bardzo rzadkie! Fałszywe jest stwierdzenie, że szczepienie bywa przyczyną grypy. To niemożliwe, gdyż szczepionka nie zawiera wirusa, ale same antygeny.

            Szczepienia przeciwko grypie zaleca się wszystkim, w szczególności:

            •  przewlekle chorym (choroby układu sercowo-naczyniowego; oddechowego, w tym astma, mukowiscydoza; choroby wątroby lub nerek; choroby neurologiczne; hematologiczne; metaboliczne, w tym cukrzyca, otyłość itp.);
            • osobom z obniżoną odpornością (np. HIV/AIDS lub które są w trakcie leczenia, np. chemioterapii);
            • osobom w wieku powyżej 50 roku życia;
            • pracownikom służby zdrowia, szkolnictwa, przedszkoli, handlu, transportu;
            • osobom narażonym na kontakty z dużą liczbą ludzi;
            • osobom pracującym na otwartej przestrzeni (narażonym na zmiany temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne);
            • kobietom planującym ciążę na sezon grypowy;
            • zdrowym dzieciom od 6 miesiąca życia;
            • osobom opiekującym się dziećmi w wieku poniżej 5 roku życia.

            Szczepić się przeciwko grypie nie powinny w zasadzie tylko osoby, które mają ciężką alergię na białko jaja kurzego (zawarte w preparacie) i ci, u których stwierdzono reakcje nadwrażliwości. Poza tym czasowym przeciwwskazaniem jest choroba przebiegająca z gorączką (powyżej 38 stopni). Kobiety w ciąży mogą być szczepione w II i III trymestrze.

            Dlaczego co roku jest nowa szczepionka?

            Grypa jest chorobą, która może się szybko rozprzestrzeniać i jest wywoływana przez wiele różnych szczepów wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Skład szczepionki jest zmieniany co roku, aby chronić przed aktualnie krążącymi szczepami wirusa grypy w danym sezonie. W każdym sezonie epidemicznym wyizolowane i wstępnie scharakteryzowane szczepy wirusa grypy przesyłane są przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy do Centrum Referencyjnego WHO ds. Grypy w Londynie. Wirus grypy ulega szybkim mutacjom, dlatego na każdy sezon powstaje nowa szczepionka. Spośród szczepów wirusa wyizolowanych w danym sezonie epidemicznym na całym świecie, WHO wybiera szczepy, które znajdą się w składzie szczepionek na następny sezon. Aktualnie dostępna szczepionka na sezon epidemiczny 2019/2020 zawiera w swoim składzie cztery szczepy wirusa: AH1N1, AH3N2 oraz dwa różne typy B. Lekarze i eksperci twierdzą zgodnie, że szczepienia przeciwko grypie są jedyną skuteczną metodą, która pozwala uniknąć zarówno zachorowań, jak i powikłań.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im.Ireny Sendlerowej w Starogardzie
        • Starogard 12 72-315 Resko Poland
        • mgr Ryszarda Czaban
        • +48 91 39 500 23, Fax: +48 91 39 500 23
    • Galeria zdjęć

        brak danych