• Maj 2023

• Pszczołolekcje w klasach V - VIII

• Pszczoły należą do niezwykle pożytecznych gatunków, ale są tez gatunkiem zagrożonym. Ich ochrona, dbałość o dobrostan i zwiększenie populacji to zadanie na wiele pokoleń naprzód. To dlatego tak ważna jest edukacja pszczelarska. Uczniowie starszych klas naszej szkoły wzięli udział w Pszczołolekcjach i mieli okazje na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają niektóre części procesu wytwarzania miodu, ale przede wszystkim dowiedzieli się dlaczego pszczoły są tak ważnym elementem ekosystemu. Dzięki oglądaniu i dotykaniu nasion i żywych roślin miododajnych uczniowie zdobyli wiedzę jak w warunkach domowych mogą wspomóc pszczoły i inne dzikie zapylacze. Taka żywa lekcja przyrody jest dużo skuteczniejsza niż zwykła książkowa nauka.

Magda Marcinkowska -Trela

• DZIEN PATRONA W SZKOLE W STAROGARDZIE

• 12 maja 2023 roku był w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie bardzo wyjątkowym dniem. Wtedy to świętowaliśmy Dzień Patrona – sześć lat po nadaniu szkole imienia i poświęceniu sztandaru. Gościliśmy Burmistrza Reska - pana Arkadiusza Czerwińskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Resku - pana Jana Czabana, Przewodniczącą Rady Rodziców – panią Justynę Wielgosz.

Podczas apelu uczniowie wraz z dyrektorem szkoły złożyli  kwiaty pod tablicą pamiątkową. W słowno – muzycznej części uroczystości mogliśmy usłyszeć wiele informacji o życiu i działalności naszej patronki. Nie zabrakło wspomnień z uroczystości nadania szkole imienia Ireny Sendlerowej. Pogram artystyczny, w wykonaniu uczniów szkoły, został przygotowany przez panią Malwinę Stokowską i Elwirę Warnke.  Dekoracje stworzyła pani Paulina Falko, a pan Arkadiusz Filasek czuwał nad oprawą dźwiękową uroczystości.

Obchody Dnia Patrona zostały poprzedzone konkursem plastycznym, pt. Ja i tolerancja. Nagrody otrzymali następujący uczniowie: Cezary Mroczek, Maria Walkowiak, Julia Kluska, Oliwia Fabisiak, Oliwia Tomala, Lena Perka, Hanna Tymoszyńska, Martyna Kopacewicz, Julia Mroczek. Otrzymali oni nagrody książkowe i dyplomy.

Biorąc udział w  tej ważnej uroczystości daliśmy kolejny raz wyraz uznania dla Ireny Sendlerowej – jednej z najwybitniejszych postaci XX wieku  -  i jej dokonań.