• Warsztaty z "Projektorem"

          • 11 i 12 kwietnia uczniowie klasy IV uczestniczyli w Warsztatach z PROJEKTOREM w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości.

            Pierwszego dnia warsztatów wszystkie działania uczniów krążyły wokół tematu aktywności obywatelskiej oraz trzech szczegółowych zagadnień: relacje społeczne, ochrona planety i Internet. Był też czas na odkrywanie swojego potencjału  i określenie swoich mocnych stron.  Na zakończenie uczniowie wybrali jeden temat,  nad którym pochylili się w następnym dniu warsztatów. Wybór padł na ochronę środowiska. Wybrany został problem śmiecenia i pracując metodą rybiej ości uczestnicy warsztatów szukali przyczyn wszechobecnych śmieci oraz sposobów rozwiązania tego problemu. 

            Wiele ćwiczeń aktywizujących, pracy w zespołach, wypracowywanie wspólnych rozwiązań – tak wyglądały zajęcia. Miały one na celu rozwijanie wrażliwości społecznej, umiejętność współpracy z rówieśnikami, samodzielność w definiowaniu problemów i tworzeniu rozwiązań oraz wzmacnianie uczniów w rozwoju umiejętności interpersonalnych, kreowaniu postaw prospołecznych, ćwiczeniu ważnych kompetencji oraz inspirowanie do działania na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. 

            Przed uczniami klasy IV są dwa wyznaczone cele związane z aktywnością obywatelską, które będą realizować na godzinach wychowawczych w najbliższym czasie. 

            Dziękujemy wolontariuszce Gosi z UAM w Poznaniu za współpracę i świetne zajęcia.

            Magda Marcinkowska-Trela

          • O matmo!

          • 10 kwietnia na zaproszenie Zespołu Szkół w Resku obejrzeliśmy mobilną wystawę Centrum Nauki Kopernik, „O matmo!”, w sali gimnastycznej budynku LO. 

            Dzięki tej wystawie mogliśmy osobiście się przekonać, jak zaskakująca bywa obecność matematyki w otaczającym nas świecie i w jak ciekawych formach przejawiają się matematyczne prawidłowości.

          • X  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS  MITOLOGICZNY W RESKU

          • 10 kwietniav 2024 roku, w Zespole Szkół w Resku, odbyła sie kolejna edycja konkursu mitologicznego. Uczestnicy mogli pochwalić się wiedzą na temat treści mitów, postaci bogów i herosów oraz czasów starożytnych.  Amelia Kasicka, Daria Krenca, Aleksandra Minko i Maja Zdunkiewicz z klasy V, dzielnie walczyły o złoty laur zwycięstwa. Pracowały z tabletami i odczytywały zadania z kodów QR, omawiały znaczenie związków frazeologicznych, podawały atrybuty poszczególnych bogów, czy rozwiązywały krzyżówki. Dziewczyny zaśpiewały też piosenkę o bogach.

            Po skończonych "potyczkach mitologicznych" uczestnicy udali się na poczęstunek i odebrali nagrody za zdobyte miejsca. Nasze przedstawicielki zdobyły V miejsce . Zabawa była wyśmienita...... czekamy na kolejną edycję konkursu.

             

            Elwira Warnke

          • MISTRZOSTWA POWIATU W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH, MISTRZOSTAWA POWIATU LZS W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • 9 kwietnia 2024 roku na stadionie w Radowie Małym, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Mistrzostwa Powiatu LZS w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała 25 osobowa liczba zawodników. W trakcie zawodów odbyły się następujące biegi z podziałem na płeć:

             

            1. Uczniowie klas trzecich i czwartych (rocznik 2014, 2013- dziewczęta),

            2. Uczniowie klas trzecich i czwartych (rocznik 2014, 2013 i młodsi- chłopcy),

            3. Uczniowie klas piątych i szóstych (rocznik 2012, 2011- dziewczęta),

            4. Uczniowie klas piątych i szóstych (rocznik 2012, 2011- chłopcy),

            5. Uczniowie klas siódmych i ósmych (rocznik 2010, 2009- dziewczęta),

            6. Uczniowie klas siódmych i ósmych (rocznik 2010, 2009- chłopcy).

             

             W biegu w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej dla zespołu punktowało sześciu najlepszych zawodników/ zawodniczek z danej szkoły.

            Uczniowie reprezentujący Nasza szkołę uzyskali następujące wyniki:

            IV MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU DRUŻYNOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH  CHŁOPCÓW  W RAMACH IGRZYSK DZIECI: Głuchowski Oskar, Perka Gabriel, Borowik Maciej, Stasiewicz Błażej, Waszyński  Julian, Wawrzyniak  Brajan.

             

            V MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU DRUŻYNOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH DZIEWCZĄT W RAMACH IGRZYSK DZIECI: Szymańska Natalia, Kasicka Amelia, Krenca Daria, Minko Alicja, Jaśkowiak Sonia, Pudełek Nikola, Perka Lena- zawodniczka  brała udział tylko w biegu indywidualnym w ramach LZS.

             

             

            IV MIEJSCE W MISTRZOSTAWACH POWIATU DRUŻYNOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH CHŁOPCÓW W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ: Wielgosz Kacper,  Kaciuba Wiktor, Borcz Julian, Laskowski Bartosz, Komorowski Krzysztof, Zakrzewski Przemysław, Wawrzynik Kewin- zawodnik brał udział tylko w biegu indywidualnym w ramach LZS.

             

            Najlepsze wyniki w biegu  indywidualnym LZS uzyskali:

            • Kacper Wielgosz- I miejsce (bieg w kategorii  klas 7-8),
            • Wiktor Kaciuba- IV miejsce (bieg w kategorii klas 7-8),
            • Jakub Koszyk- VI miejsce (bieg w kategorii klas 5-6)
            • Oskar Głuchowski- X miejsce (bieg w kategorii klas 3-4)

             

            Serdecznie gratulujemy wszystkim Naszym zawodnikom udziału w zawodach

            i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

          • "W co grają nasze dzieci”?

          • To pytanie poruszyliśmy podczas spotkania z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Starogardzie. Prelekcję na temat konsekwencji nierozsądnego korzystania z sieci internetowej przeprowadziła Justyna Wolter ze stowarzyszenia „Dać Siłę”. Przedstawiła w przystępny sposób zagrożenia związane z grami komputerowymi, podając konkretne przykłady. Wskazała rodzaje gier o brutalnych tematykach oraz omówiła zasady rządzące grami SCP, mającymi potencjalne zagrożenia zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Prelegentka podkreśliła znaczenie edukacji na rzecz bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni. O psychicznych konsekwencjach nadużywania internetu powiedział psycholog szkolny.

             

            W dokładniejszym ujęciu, omawianie zagrożeń związanych z grami komputerowymi stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości rodziców na temat potencjalnego ryzyka związanego z użytkowaniem internetu przez dzieci. Dzięki takim spotkaniom, rodzice mogą lepiej zrozumieć zagrożenia oraz zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z technologii przez swoje dzieci. To także doskonała okazja do promowania działań profilaktycznych w celu zapewnienia bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu wśród najmłodszych.

             

            Gry SCP, czyli Secure, Contain, Protect, to seria fikcyjnych raportów, opisujących fikcyjne obiekty i zdarzenia, które są częścią fikcyjnej organizacji o tej samej nazwie. Gry oparte na tematyce SCP, takie jak SCP: Containment Breach, zyskały popularność w kręgach entuzjastów horroru i fikcji naukowej.

             

            Te gry często zawierają elementy zaskoczenia, napięcia i niepokoju, co może mieć wpływ na psychikę graczy, szczególnie tych, którzy są szczególnie wrażliwi na te stymulanty. Elementy horroru i napięcia, które są często obecne w grach SCP, mogą wywoływać lęk, niepokój i wywoływać silne emocje.

             

            W kontekście młodzieży i dzieci, która ma do czynienia z grami SCP, istnieje potrzeba zachowania ostrożności i rozmowy o treściach zawartych w tych grach. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie mieli świadomość wpływu, jaki takie gry mogą mieć na psychikę młodych graczy. Edukacja na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu i gier komputerowych staje się kluczowa, aby dzieci mogły dokonywać świadomych wyborów.

            psycholog szkolny

          • Kwiecień miesiącem autyzmu

          • 2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który poświęcony jest zrozumieniu i akceptacji osób z ASD. Z uwagi, że ten dzień był dniem wolnym w szkole, postanowiliśmy uczcić go 4 kwietnia, solidaryzując się z osobami w spektrum autyzmu. Uczniowie z niebieskimi balonami oraz elementami ubioru w kolorze niebieskim ustawili się w kształcie serca. W szkole dostępne są również informacje na temat autyzmu w formie graficznej, aby nawet najmłodsi mogli uzyskać wiedzę na ten temat. Warto wiedzieć, że autyzm należy do zaburzeń neurorozwojowych. Charakteryzuje się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych. Obejmuje też ograniczone i powtarzające się wzorce zachowań. Ważne jest uświadamianie społeczeństwa i uwrażliwianie na powyższy temat, by ludziom w spektrum autyzmu było łatwiej funkcjonować, gdyż inaczej widzą, słyszą i odczuwają niż ludzie neurotypowi.

            W myśl słów Ireny Sendlerowej „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem”. Tak postępujemy i uczymy uczniów takiej postawy w naszej szkole. Chcemy, by każdy w szkole czuł się szanowany i akceptowany. Pełna fotorelacja wkrótce.

             

            psycholog szkolny

          • EscapeRoom

          • W ostatni dzień przed przerwą świąteczną uczniowie naszej szkoły dostali zadania wielkanocne przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Każda z klas musiała rozwiązać escape room oraz odnaleźć puzzle ukryte  na terenie szkoły. Następnie, z ułożonymi puzzlami i kodem zdobytym w escape room, uczniowie zgłosili się do pany Dyrektor po odbior słodkich upominków.

            Magda Marcinkowska - Trela

          • Warsztaty Wielkanocne w Dworku Tradycja w Bełcznie

          • Tuż przed przerwą świąteczną grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na Warsztaty Wielkanocne. Podczas spotkania piekliśmy babeczki do koszyczka ze święconką, robiliśmy dekoracyjny wianek na drzwi oraz poznaliśmy historię mydła i zrobiliśmy swoje mydełko. To wszystko w uroczym dworku, do którego zapewne jeszcze wrócimy. 

            Magda Marcinkowska-Trela

          • Powitanie Wiosny

          • Zeszły piątek upłynął nam na radosnym świętowaniu rozpoczęcia wiosny. Najpierw uczniowie obejrzeli przedstawienie o Wiośnie uzależnionej od internetu przygotowane przez Koło Kabaretowe "Bez ma Lip", p. Paulinę Falko oraz uczniów (i nauczycielkę), którzy wzięli udział w castingu. Następnie, tradycyjnie już, kolorowy i głośny korowód uczniów przeszedł przez Starogard. Po powrocie do szkoły nastąpiło podsumowanie prac nad palmą wielkanocną, którą każda klasa wykonywała samodzielnie podczas rekolekcji. Skoro już pierwszy dzień wiosny za nami, to teraz rozpoczynamy odliczanie dni do wakacji - zostało ich 87 :)

          • Rekolekcje Wielkopostne

          • We wtorek 19 marca, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, rozpoczęliśmy parafialne rekolekcje dziecięce i młodzieżowe. Prowadziły je Siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, a potrwają do czwartku 21 marca 2024 r. włącznie. Bóg zapłać za ubogacenie duchowe i radosny zasiew Bożego Słowa!

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki

          • Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z osobami chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz tolerancji, akceptacji, wrażliwości i szacunku uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły założyli 21 marca 2024 r.  kolorowe skarpetki- „nie do pary”. Zakładając kolorową skarpetkę zwrócili na siebie uwagę, a tym samym zwrócili uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa.

            W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom- tak jak niepasująca skarpetka. Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów  w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady.

            Dzięki obejrzeniu prezentacji, wywiadu z osobami z Zespołem Downa uczniowie podnieśli swoją świadomość na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa.

          • Spotkanie ósmoklasistów i ich rodziców z przedstawicielami ZS w Resku oraz IKEA

          • 14 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie ósmoklasistów i ich rodziców z Panią dyrektor Ryszardą Czaban, psychologiem szkolnym Panią Magdaleną Rymszewicz,  wychowawcą klasy Panią Pauliną Falko, przedstawicielami Zespołu Szkół w Resku Panią Dominiką Walentynowicz i Panią Ewą Kurzyk oraz przedstawicielem IKEA Resko Panem Łukaszem Jaworskim.

            Celem spotkania było omówienie egzaminów próbnych oraz wsparcie ósmoklasistów w stresującym dla nich czasie przed egzaminem. Przedstawiciele ZS w Resku przybliżyli ofertę edukacyjną szkoły średniej na najbliższy rok szkolny. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji. Następnie Pan Łukasz przedstawił ofertę praktyk w zakładzie IKEA w zawodzie elektryk. Każdy uczestnik otrzymał ulotki informacyjne do samodzielnego przestudiowania w domu.

            Mamy nadzieję, że spotkanie pomoże naszym ósmoklasistom w wyborze dalszego kierunku kształcenia.

          • Zgrana Klasa - Dzień Szalonej Fryzury

          • Na piątek, 15 marca 2023r. Samorząd Uczniowski zaplanował Dzień Szalonej Fryzury. Miało to miejsce w ramach akcji „Zgrana Klasa” mającej na celu rozluźnienie uczniów oraz ograniczenie stresu związanego z nauką.Uczniowie chętnie biorą udział w Zgranej Klasie i często zdarza się, że 100% uczniów z klasy jest zaangażowanych.Jak zawsze również nauczyciele i Pani Dyrektor odmienili swój wygląd na ten dzień.Pomysłów na szalone fryzury nie brakowało. Były babeczki, warkoczyki, peruki i loki, a także różne nakrycia głowy.Tego dnia wszyscy byli uśmiechnięci, bo widok „ufryzowanych” uczniów i nauczycieli wzbudzał powszechną radość.

            Magda Marcinkowska-Trela

            SU

          • Pocztówka z Londynu

          • Uczniowie klas 1-8 bardzo licznie wzięli udział w konkursie plastycznym związanym z językiem angielskim. Przygotowanie pracy plastycznej wymagało poszerzenia swojej wiedzy o zabytkach stolicy Wielkiej Brytanii- Londynu. Podstawowym kryterium oceny prac, było ich samodzielne wykonanie oraz ogólna estetyka pracy.Uczniowie nagrodzeni to:

            Klasy 1-3: Filip Trela; Cezary Mroczek; Wiktoria Stępniak

            Klasy 4-6: Jowita Kornobis; Lena Małkowska; Livia Daniel

            Klasy 7-8: Martyna Kopacewicz; Adam Sołonyna; Kacper Leśniak

            Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim uczestnikom!

            Magda Marcinkowska -TrelaAdriana Lekan

          • DZIEŃ DINOZAURA W PUNKCIE I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • To fakt, że prehistoryczne gady wcale nie wywołują lęku a wręcz rozpalają ciekawość i wyobraźnię większości przedszkolaków, które z łatwością zapamiętują liczne gatunki i bez zająknięcia wypowiadają ich trudne nazwy. Dzień dinozaura obchodzony przez nas 28 lutego był okazją do bliskiego spotkania z prehistorią i zabawy w paleontologów. W stworzonym z figurek „parku jurajskim” przedszkolaki segregowały dinozaury według różnych kryteriów oraz odgrywały scenki z życia gigantów. Z radością naśladowały odgłosy i sposób poruszania się gadów, wykonywały pomiary odcisków łap, grały w gry planszowe, wykonały z masy solnej naszyjniki z zębem i kością dinozaura. Okazało się, że mamy wśród nas prawdziwych pasjonatów i ekspertów tematu, którzy chętnie dzielili się z koleżankami i kolegami wiedzą, opowiadali o ulubionych gatunkach, prezentowali swoje książki i albumy. Ten dzień przyniósł wiele ekscytujących wrażeń i na pewno pozytywnie zapisze się w pamięci zarówno młodszych, jak i starszych przedszkolaków.

            I.Lisowska

          • DZIEŃ KOTA W PUNKCIE I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • W tym roku obchody Światowego Dnia Kota odbyły się 19 lutego. Celem przeróżnych aktywności w tym dniu było poznanie „kociego świata”, poszerzanie wiedzy przyrodniczej przedszkolaków a przede wszystkim rozwijanie empatii i uwrażliwianie na los i potrzeby zwierząt. Dzieci obejrzały film pełen ciekawostek na temat rodziny kotowatych, pochodzenia kota domowego, kocich zmysłów, niesamowitych kocich zwyczajów, upodobań i sztuczek, „kociego języka” oraz niezwykłości kocich ras.

            Przedszkolaki chętnie rozmawiały o sposobach opieki nad domowymi pupilami oraz poznały znaczenie odpowiedzialności za czworonożnych przyjaciół. Wiele radości sprawiło dzieciom naśladowanie kotów i różne „kocie” zabawy doskonalące zręczność, percepcję wzrokową, koordynację ruchową, umiejętności matematyczne. Przedszkolaki wykonały również portrety kocich piękności, śpiewały piosenki oraz wcielały w role inscenizując wiersz S. Jachowicza pt. „Chory kotek”. Dzięki takim dniom możemy zaśpiewać razem z kotem Filemonem – „wszystkie koty za pan brat”!

            I.Lisowska

          • DZIEŃ KOBIET W KLASIE 5

          •  

            "Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki , w tym dniu dostają pachnące kwiatki"

             

                      Dzień Kobiet, to bardzo przyjemny dzień dla kobiet tych dużych i tych małych. W ten wyjątkowy czas chłopcy z klasy 5 zorganizowali miłą niespodziankę dla swoich koleżanek z klasy. Wręczyli kwiaty, lusterka  oraz słodkości. Dziewczynki wraz panią wychowawczynią serdecznie podziękowały wszystkim chłopcom. Na koniec z uśmiechem robiliśmy pamiątkowe zdjęcia.                                 Ten dzień spędziliśmy w miłej i radosnej atmosferze.

             

            Uczennice klasy 5 wraz z wychowawczynią

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Ireny Sendlerowej w Starogardzie
      • Starogard 12 72-315 Resko Poland
      • mgr Ryszarda Czaban
      • +48 91 39 500 23, Fax: +48 91 39 500 23
  • Galeria zdjęć

      brak danych