• Warsztaty z "Projektorem"

11 i 12 kwietnia uczniowie klasy IV uczestniczyli w Warsztatach z PROJEKTOREM w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości.

Pierwszego dnia warsztatów wszystkie działania uczniów krążyły wokół tematu aktywności obywatelskiej oraz trzech szczegółowych zagadnień: relacje społeczne, ochrona planety i Internet. Był też czas na odkrywanie swojego potencjału i określenie swoich mocnych stron. Na zakończenie uczniowie wybrali jeden temat, nad którym pochylili się w następnym dniu warsztatów. Wybór padł na ochronę środowiska. Wybrany został problem śmiecenia i pracując metodą rybiej ości uczestnicy warsztatów szukali przyczyn wszechobecnych śmieci oraz sposobów rozwiązania tego problemu.

• O matmo!

10 kwietnia na zaproszenie Zespołu Szkół w Resku obejrzeliśmy mobilną wystawę Centrum Nauki Kopernik, „O matmo!”, w sali gimnastycznej budynku LO.

Dzięki tej wystawie mogliśmy osobiście się przekonać, jak zaskakująca bywa obecność matematyki w otaczającym nas świecie i w jak ciekawych formach przejawiają się matematyczne prawidłowości.

• X  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS  MITOLOGICZNY W RESKU

10 kwietniav 2024 roku, w Zespole Szkół w Resku, odbyła sie kolejna edycja konkursu mitologicznego. Uczestnicy mogli pochwalić się wiedzą na temat treści mitów, postaci bogów i herosów oraz czasów starożytnych. Amelia Kasicka, Daria Krenca, Aleksandra Minko i Maja Zdunkiewicz z klasy V, dzielnie walczyły o złoty laur zwycięstwa. Pracowały z tabletami i odczytywały zadania z kodów QR, omawiały znaczenie związków frazeologicznych, podawały atrybuty poszczególnych bogów, czy rozwiązywały krzyżówki. Dziewczyny zaśpiewały też piosenkę o bogach.

• "W co grają nasze dzieci”?

To pytanie poruszyliśmy podczas spotkania z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Starogardzie. Prelekcję na temat konsekwencji nierozsądnego korzystania z sieci internetowej przeprowadziła Justyna Wolter ze stowarzyszenia „Dać Siłę”. Przedstawiła w przystępny sposób zagrożenia związane z grami komputerowymi, podając konkretne przykłady. Wskazała rodzaje gier o brutalnych tematykach oraz omówiła zasady rządzące grami SCP, mającymi potencjalne zagrożenia zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Prelegentka podkreśliła znaczenie edukacji na rzecz bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni. O psychicznych konsekwencjach nadużywania internetu powiedział psycholog szkolny.

• Kwiecień miesiącem autyzmu

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który poświęcony jest zrozumieniu i akceptacji osób z ASD. Z uwagi, że ten dzień był dniem wolnym w szkole, postanowiliśmy uczcić go 4 kwietnia, solidaryzując się z osobami w spektrum autyzmu. Uczniowie z niebieskimi balonami oraz elementami ubioru w kolorze niebieskim ustawili się w kształcie serca. W szkole dostępne są również informacje na temat autyzmu w formie graficznej, aby nawet najmłodsi mogli uzyskać wiedzę na ten temat. Warto wiedzieć, że autyzm należy do zaburzeń neurorozwojowych. Charakteryzuje się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych. Obejmuje też ograniczone i powtarzające się wzorce zachowań. Ważne jest uświadamianie społeczeństwa i uwrażliwianie na powyższy temat, by ludziom w spektrum autyzmu było łatwiej funkcjonować, gdyż inaczej widzą, słyszą i odczuwają niż ludzie neurotypowi.

Piątek 19.04.2024

• Nazwa szkoły